Calumma parsonii (Cuvier, 1825); chameleon Parsonův

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Chamaeleonidae
Syn.: Cameleonis rarissima Parsons, 1768; Chamaeleo parsonii Duméril et Bibron, 1836
Česká jména: chameleon Parsonův
Anglická jména: Parson’s chameleon

Calumma parsonii, chameleon Parsonův
Calumma parsonii, chameleon Parsonův

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, vyskytuje se na rozlohou dosti omezeném území na severu a severovýchodě ostrova, od Réserve spéciale de Manongarivo a poloostrova Masoala na severu až po Ranomafanu na jihu. Byl také zaznamenán na ostrově Nosy Boraha (Île Sainte-Marie). Jsou rozlišovány dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě poddruh Calumma parsonii subsp. cristifer.

Způsob života: Obývá nížinné i horské deštné lesy, v nadmořských výškách zhruba od 45 až do 1195 m. Zdržuje se na stromech 1–5 m vysoko nad zemí.
Potravu loví svým jedinečným jazykem, který dokáže prudce vystřelit a lapit kořist ze vzdálenosti, jež může přesáhnout délku jeho těla. Živí se například kudlankami, svižníky, střevlíky, motýly a šváby.
Je samotář, mimo období páření žije jednotlivě. Pohlavně dospívá ve 3 letech života. Páří se jednou ročně, obvykle v květnu až říjnu. Je vejcorodý, samice po 3–5 měsících březosti vykope tunel, do níž klade 20–60 vajec. Po pokládce se již nevrací. Mláďata se líhnou sama za 1–2 roky. Skořápku vejce prolomí pomocí vaječného zubu. Mláďata, o která se nikdo nestará, zůstávají spolu jako skupina. Po 5 měsících se vybarvují a získávají specifické znaky druhu. Odhaduje se, že v přírodě se dožívá věku až 10 let.
Mezi jeho predátory patří draví ptáci (např. Falco zoniventris) a hadi (např. Mimophis mahfalensis).

Popis: Velký chameleon, který dosahuje délky 40–70 cm a hmotnosti až 700 g. Tělo je ze stran silně zploštělé, tyrkysově modré až nazelenalé, záda a hlava jsou hnědá, po bocích se často nacházejí žluté skvrny, obě pohlaví mají pruhovanou kresbu, která zasahuje až na ocas. Hlava je mohutná, vzadu se značně zvýšenou přilbou, která je nahoře plochá. Samec má na nose kostěné šupinaté výrůstky. Velké oči na bocích hlavy jsou až na malý otvor překryté srostlými víčky, může otáčet každým okem zvlášť do různých stran. Nohy jsou dlouhé a štíhlé, na každé jsou dva a tři srostlé prsty, postavené proti sobě. Dlouhý ocas je chápavý, nelámavý, při odpočinku stočený do spirály.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) klasifikuje tento druh jako téměř ohrožený (NT). Hlavní příčinou poklesu populace o 15–20 % je ztráta přirozených biotopů způsobená kácením a vypalováním lesů. Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: James Parsons, po němž byl druh pojmenován, byl britský lékař, sběratel a spisovatel, který žil v letech 1705–70.

Calumma parsonii, chameleon Parsonův
Calumma parsonii, chameleon Parsonův
Calumma parsonii, chameleon Parsonův

Fotografováno dne 29. 9. 2016 (Madagaskar, Antananarivo, Ivato, farma Tonga Soa).