Česká jména: opletník sličný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: povoja pekná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Taxon byl popsán teprve v roce 1960 z Britských ostrovů, avšak údajně se zde pěstuje již od roku 1823. Jeho původ je nejistý, nezřídka je jako jeho domovina uváděna východní Asie, Květena ČR 6 (2000) například tvrdí, že je to oblast Mandžuska, Sachalinu a střední Číny. Čínské zdroje jsou však v této věci daleko zdrženlivější, zvažuje se podobnost s korejsko-japonským druhem Calystegia pubescens, severočínským Calystegia pellita, nejblíže má snad k taxonu Calystegia silvatica subsp. orientalis, ten je však většinou bělokvětý. Nelze vyloučit, že evropský druh označovaný jako Calystegia pulchra je hybridního původu, podle J. Dostála (1989) snad kříženec Calystegia sepium a C. silvatica. S jistotou se tedy vyskytuje v západní a střední Evropě.
Ekologie: V zahradách pěstovaný okrasný druh, občas i zplaňující, pak se tedy vyskytující v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a ovíjivou lodyhou až 150–200 cm dlouhou. Listy jsou řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité, 8–11 cm dlouhé a 6–8 cm široké, na bázi srdčitě střelovité s laločnatými oušky. Květy jsou úžlabní, stopkaté, listeny na bázi jsou nafouklé, zcela zakrývající kalich, koruna je široce nálevkovitá, s nazpět ohrnutým lemem, 4–7 cm dlouhá, růžová s bílými pruhy. Tobolky jsou kulovité.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasná popínavá trvalka.
Fotografováno dne 24. 7. 2012 (Česko, Čechy, Nová Paka).