CAPPARIS TOMENTOSA Lam. – kapara

Syn.: Capparis alexandrae Chiov., Capparis biloba Hutch. et Dalziel, Capparis corymbifera E. Mey. ex Harv. et Sond., Capparis floribunda Wight, Capparis globifera Delile, Capparis hypericoides Hochst., Capparis persicifolia A. Rich., Capparis polymorpha A. Rich., Capparis puberula DC., Capparis subtomentosa De Wild., Capparis volkensii Gilg
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Capparis tomentosa
Rozšíření: Charakteristická africká dřevina s velkým areálem rozkládajícím se od Senegalu po Eritreu a zasahujícím až do Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste v sezónně suchých lesích a křovinách, např. na okrajích savany, místy také v galeriové vegetaci podél řek.
Capparis tomentosa
Popis: Keř nebo strom, někdy rostoucí jako opíravá liána, dorůstající výšky až 10 m. Mladé větvičky jsou přitiskle chlupaté, později olysávají, občas se vytvářejí kolce. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 1,5–9 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, na vrcholu často lehce vykrojené. Květy obvykle tvoří hustá zkrácená květenství, jsou stopkaté; kališní lístky jsou volné, člunkovité, 8–10 mm dlouhé, s chrupavčitým okrajem; korunní lístky jsou 1,5–2,5 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké, bělavé, na okraji třásnité a na vrcholu často vykrojené; tyčinek je velmi mnoho, 2–3,5 cm dlouhých, bělavých nebo narůžovělých. Plody jsou kulovité, mají až 5 cm v průměru a rostou na 2,5–5 cm dlouhém gynoforu.
Capparis tomentosaCapparis tomentosa
Capparis tomentosa
Fotografovala Alena Vydrová dne 21. 3. 2004 (Keňa, národní park Tsavo West, Ngulia Lodge).