Syn.: Capsicum annuum subsp. baccatum (L.) Terpó, Capsicum annuum var. baccatum (L.) Kuntze, Capsicum cerasiflorum Link, Capsicum cerasiforme Dunal, Capsicum chamaecerasus Nees, Capsicum ciliare Willd., Capsicum conicum Vell., Capsicum frutescens var. baccatum (L.) Irish, Capsicum microcarpum Cav., Capsicum microphyllum Dunal, Capsicum pulchellum Salisb., Capsicum umbilicatum Vell.
Česká jména: pepřika (Presl 1846), paprika neboli pepřika (Polívka 1901), paprika (Mareček 1994)
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Rozšíření: Severní Argentina, Paraguay, Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádor a Kolumbie. Jako kulturní druh rozšířen mimo Jižní Ameriku v řadě tropických a subtropických zemí, jako invazivní je uváděn z Kuby, jako významný plevel z Trinidadu a Brazílie. Zdomácněl snad před 2500 lety v kultuře Chavín, v době objevení Ameriky byl pěstován jen v Peru západně od And.
Ekologie: Nejčastěji roste v suchých i deštných lesích, do nadmořské výšky okolo 2000 m, snese i alkalické půdy, nízké i velmi vysoké srážky, náročný je na množství světla a tepla, i teploty kolem 5–10 °C snese jen krátkodobě.
Popis: Vytrvalá bylina až 2(–4,5) m vysoká, keřovitého vzrůstu, v mládí řídce chlupatá, později lysá, se slabě rýhovaným stonkem. Listy s řapíky do 3 cm, čepel je eliptická, 2–8 cm dlouhá a 1–4 cm široká, na koncích zašpičatělá, často mírně asymetrická, rub je světle zelený, s jemnými bílými chlupy, především podél hlavní žilky. Květy jsou oboupohlavné, často samosprašné, vyrůstají po 1–2 na stopkách až 1,5 cm dlouhých, po odkvětu se prodlužujících až na dvojnásobek, kalich je pětičetný, po odkvětu obemykající spodek plodu, koruna je bílá až nazelenalá, s výraznými žlutavými skvrnami na vnitřní straně a žlutými prašníky. Plod je většinou nicí, lysý, charakteristického zvonkovitého nebo protáhlého zašpičatělého tvaru, živě červené barvy, ale i bělavý, žlutý, oranžový, zelený nebo hnědý, s mnoha semeny. Semena asi 2 × 3 mm velká, světle béžová, plochá, slabě ledvinitého tvaru.
Zpravidla se rozlišují dvě variety, a to planá Capsicum baccatum var. baccatum s plody drobnými (kolem 1 cm dlouhými), většinou vztyčenými a opadavými, a kulturní var. pendulum s plody většinou nicími a mnohem většími („zvonečky“ 3 × 4 cm, podlouhlé do 15 cm), neopadavými.
Využití: Jeden z pěti kulturních druhů rodu, pěstovaný jako teplomilná jednoletka, plodící 120–150 dnů po zasetí. Plody patří vesměs mezi pálivější (30000–50000 jednotek Scovilleho stupnice), ale existují i kultivary „sladké“ se zvláštními příchutěmi. Plody se používají čerstvé nebo po úpravě (název žluté chilli se odkazuje k barvě plodů po uvaření), nejoblíbenější jsou v Brazílii a především v Peru a Bolívii, kde se využívají častěji než paprika setá (Capsicum annuum). Plody mají i antiseptické účinky a lékařské využití, např. na revma, hemoroidy nebo pohmožděniny, druh je využíván i jako okrasná rostlina.
Fotografováno v létě 2018 (Řecko, Zakynthos, Limni Keri), dne 22. 9. 2013 (Německo, Botanische Garten der Technischen Universität Dresden) a v průběhu roku 2020 (Česko, Čechy, Pečky, kultura).