Česká jména: pálicha (Presl 1846)
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Caryota monostachya
Rozšíření: Druh s dosti malým areálem v jižní Číně (provincie Jün-nan, Kuang-si a Kuej-čou) a v severním Vietnamu.
Ekologie: Stanovištěm jsou nížinné tropické deštné lesy, převážně na vápencovém podloží. Vystupuje do nadmořské výšky 1400 m
Popis: V trsech rostoucí drobná jednodomá netrnitá palma, dorůstá výšky do 3 m; kmínky mají 2–4 cm v průměru. Listy mají řapík 0,8–1,5 m dlouhý, čepel má vřeteno dlouhé 1–2,5 m, na každé straně s 4–9 primárními lístky, které mohou být členěny na 5–6 laločnatých lístků druhého řádu, které mají krátkou špičku. Květenství vyrůstá mezi listy, je až 1 m dlouhé; tvoří 1–3 klasy 30–40 cm dlouhé; květy jsou 3četné, vyrůstají v trojicích s 2 postranními samčími a jedním centrálním samičím květem; samčí květy mají kališní lístky 3–5 mm dlouhé, korunní lístky nachové až hnědočervené, až 17 mm dlouhé a 60–75 tyčinek; samičí květy mají kališní lístky rovněž 3–5 mm dlouhé, korunní 5–8 mm dlouhé, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů. Plody jsou kulovité, málo dužnaté peckovice až 3,5 cm v průměru, za zralosti hnědočervené, obsahují 1–2 semena.
Poznámka: Zástupci rodu Caryota se odlišují téměř od všech ostatních palem podle typicky uspořádaných listů, které jsou dvojnásobně členěné; je jich rozlišováno 13 druhů. Caryota monostachya je mezi nimi rozeznatelná podle nízkého trsnatého vzrůstu a nanejvýš chudě větveným květenstvím.
Caryota monostachya
Caryota monostachyaCaryota monostachya
Caryota monostachya
Caryota monostachya
Caryota monostachya
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 3. 2011 (Vietnam, pohoří Hoàng Liên Sơn).