CASUARINA EQUISETIFOLIA L. – přesličník tichomořský

Syn.: Casuarina africana Lour., Casuarina brunoniana Miq., Casuarina excelsa Dehnh. ex Miq., Casuarina indica Pers., Casuarina lateriflora Poir., Casuarina litorea L. ex Fosberg et Sachet, Casuarina littorea Oken, Casuarina mertensiana Rupr. ex Miq., Casuarina repens Hoffmanns., Casuarina truncata Willd.
Česká jména: přesličník tichomořský (Presl 1846), kasuarina přesličkolistá, přesličník tichomořský (Polívka 1908), přesličník (Mareček 1994)
Čeleď: Casuarinaceae R. Brown – přesličníkovité

Casuarina equisetifolia

Rozšíření: Pochází ze severovýchodní Austrálie, jihovýchodní Asie a tichomořských ostrovů. Spolu s podobným druhem Casuarina glauca naturalizovaný v dalších tropických oblastech Afriky (Makaronésie, Egypt, Keňa, jižní Afrika, Maskarény), Asie (Irák, Izrael), Ameriky (Mexiko, jižní státy USA, Kuba, Galapágy). Invazivní na Floridě a na Bahamách, kde je nazýván Australian Pine (australská borovice).

Ekologie: Roste obvykle na písčitém pobřeží, je velmi přizpůsobivý a objevuje se jak na pobřeží v suchých, zasolených a vápnitých půdách, tak i v horách na vulkanických půdách, a v oblastech s vysokými srážkami.

Casuarina equisetifolia

Popis: Rychle rostoucí strom dosahující výšky 6–35 m, s tenkými zelenými článkovanými větévkami, svým vzhledem připomínající spíše přesličku. Borka šupinatá, šedohnědá až černá. Větévky převislé (jen mladé jsou vzpřímené), až 30 cm dlouhé, články 5–13 × 0,5–1 mm. Listy jsou silně redukované, zakrnělé, šupinovité, dlouhé 0,3–0,8 mm, po 7–8 v přeslenech na uzlinách větévky. Samčí květy vytvářejí až 4 cm dlouhé klasy se 7–12 přesleny na 1 cm, každý květ má po 1 tyčince s prašníkem do 0,8 mm dlouhým. Samičí květy s červenými bliznami jsou v stopkatých kulovitých hlávkách na postranních větvičkách, plodenství má tvar šištice o průměru 15 mm, na povrchu v mládí řídce pýřité až plstnaté, listence plodů jsou špičaté, semena křídlatá, 6–8 mm dlouhá. Na kořenech jsou hlízky se symbiotickými bakteriemi fixujícími vzdušný dusík.


Využití: Přesličníky odolávají silnému větru, využívají se k vysazování větrolamů. V suchých oblastech a na pobřeží zpevňují písčité a degradované půdy, zabraňuje rozšiřování pouští na zemědělskou půdu (Egypt, Irák). Ovšem jejich husté porosty a opadané větévky neumožňují růst dalších rostlin a hluboké kořeny mohou ničit útesy. Přesličníky jsou pěstovány také jako okrasné stromy a jako bonsaje i v subtropických zemích. Dřevo přesličníků je velmi tvrdé a pevné (tzv. „železné dřevo“), využívá se k výrobě pražců, nářadí, nábytku a jako palivo. Polynésané jej využívali ke stavbě kánoí. Hnědým barvivem z kůry se barvila vlna a hedvábí.

Poznámka: Druhové jméno je odvozeno od jména ptáka kasuára přílbového (Casuarius casuarius), podle podobnosti hustých splývavých větévek s jeho peřím.


Fotografováno od 14. do 25. 11. 2010 (Réunion).