Syn.: Lochnera longifolia Pichon
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodní části Madagaskaru, kde roste především v horách; znám je z provincií Fianarantsoa a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou různé typy travnatých porostů a křovin na kamenitých svazích, okraje lesů, vzácněji na mezických místech. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1200 m.
Popis: Stálezelená bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 40–150 cm. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, kopinaté až čárkovitě kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 0,5–0,9 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu špičaté. Pětičetné květy vyrůstají na stopce 3–5 mm dlouhé v paždí horních listů; kališní cípy jsou kopinaté, 3–5 mm dlouhé, špičaté; koruna je řepicovitá, růžová, v ústí 1,3–1,7 cm dlouhé korunní trubky žlutá, cípy jsou šikmo kosníkovité, rozestálé, 1–1,2 cm dlouhé a 0,5–0,7 mm široké; tyčinek je 5, s téměř přisedlými prašníky; plodolisty jsou 2. Měchýřky jsou 3,5–5,5 cm dlouhé.
Poznámka: Do rodu Catharanthus se v současné době řadí celkem 8 druhů, z nichž pouze jediný neroste na Madagaskaru, ale v jižní Asii. Od ostatních madagaskarských druhů rodu se liší poměrně úzkými špičatými listy.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).