Syn.: Catharanthus ovalis subsp. grandiflorus Markgr., Catharanthus ovalis var. tomentellus Markgr.
Česká jména: katarantus (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Vyskytuje se v jižní části centrálního horského masivu Madagaskaru, v provinciích Fianarantsoa a Toliara. Na Madagaskaru se vyskytuje celkově sedm druhů rodu Catharanthus.
Ekologie: Roste v lemech suchých lesů a v křovinách, na kamenitých svazích, skalnatých i písčitých stanovištích, v nadmořské výšce od 400 až zhruba do 1700 m. Kvete po celý rok.
Popis: Polokeř, nanejvýše 40 cm vysoký, chudě větvený. Větve jsou bylinné nebo dřevnaté, listy přisedlé, široce eliptické až oválné, 2–3 cm dlouhé, na bázi zaoblené nebo až slabě srdčité, na vrcholu tupé, lysé, na rubu krátce chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou, jsou červené, růžové nebo bílé, kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, korunní trubka je až 3 cm dlouhá, lysá nebo chlupatá, korunní cípy jsou 15–25 mm dlouhé a 6–18 mm široké. Plody jsou 3–4,5 cm dlouhé.
Poznámka: Friedrich Markgraf, který v roce 1976 zpracoval čeleď Apocynaceae do Humbertovy Flore de Madagascar et des Comores, rozlišuje dva poddruhy: kromě nominátního ještě subsp. grandiflorus. Tento poddruh by měl mít listy široce oválné, jen 1,5krát delší než široké (nominátní až 2,5krát delší než široké). Takové rostliny nejspíš zachycují právě naše fotografie. Jenže současný check-list flóry ostrova tento poddruh neuznává, což podtrhuje i skutečnost, že rostlina na typové položce subsp. grandiflorus tvarem listů rozhodně Markgrafovu popisu neodpovídá.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 31. 10. 2014 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, u obce Ankaramena).