CEANOTHUS CORDULATUS Kellogg – latnatec

Syn.: Ceanothus divaricatus Boland., Ceanothus eglandulosus Trelease
Česká jména: latnatec (Mareček 1994)
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité

Ceanothus cordulatus

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se na západním pobřeží USA, na jihozápadě Oregonu a v Kalifornii, odkud zasahuje i na západ Nevady, a na severu severomexického státu Baja California.

Ekologie: Roste ve smíšených i jehličnatých podhorských lesích, ve vegetační formaci chaparral i na skalnatých otevřených svazích, v nadmořských výškách od 400 až do 3400 m. Jde o jeden z nejběžnějších horských keřů ve zmíněném areálu. Kvete od května do července v závislosti na nadmořské výšce. Hmyz láká keř hlavně pomocí výrazné vůně, protože květenství nejsou barevně příliš nápadná.

Ceanothus cordulatus

Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 50–150 cm, s letorosty nažloutlými nebo šedozelenými, v průřezu okrouhlými, zakončenými kolci, chlupatými nebo olysalými. Listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, 10–30 mm dlouhé a 6–18 mm široké, na bázi zaokrouhlené, obvykle celokrajné, někdy drobně žláznatě zubaté, na vrcholu tupé, na líci lysé, zelené nebo šedozelené, na rubu šedozelené, řídce chlupaté nebo lysé, někdy kolem žilek chlupaté, od báze se 3 žilkami. Květenství je úžlabní, hroznovité až okolíkaté, jen 12–20(–40) mm dlouhé; květy jsou bílé, vzácně i růžové. Plodem je trojpouzdrá tobolka, 3,5–5 mm široká.

Využití: Keř je občas pěstován v zahradách na skalkách i v Evropě, tento druh je totiž z celého rodu nejvíce zimovzdorný.

Ceanothus cordulatus
Ceanothus cordulatus
Ceanothus cordulatus

Fotografováno dne 16. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park).