Syn.: Ambaiba acutifolia (Trécul) Kuntze, Ambaiba digitata (Klotzsch) Kuntze, Ambaiba tubulosa (Ruiz ex Klotzsch) Kuntze, Cecropia acutifolia Trécul, Cecropia caucana Cuatrec., Cecropia coriacea Cuatrec., Cecropia danielis Cuatrec., Cecropia digitata Klotzsch, Cecropia hachensis Cuatrec., Cecropia moniquirana Cuatrec., Cecropia palmatisecta Cuatrec., Cecropia philipsonii Cuatrec., Cecropia polyphlebia Donn. Sm., Cecropia strigilosa Cuatrec., Cecropia sylvicola Standl. et Steyerm., Cecropia tubulosa Ruiz ex Klotzsch, Cecropia villosa C. C. Berg et P. Franco
Čeleď: Urticaceae Lindl. – kopřivovité
Rozšíření: Roste ve Střední a Jižní Americe od jižní části Mexika po severní Venezuelu, dále v Ekvádoru, Peru a Bolívii.
Ekologie: Stanovištěm jsou tropické horské mlžné lesy v nadmořských výškách od (800–)1400 až do 2400 m.
Popis: Dvoudomý, kandelábrovitě větvený strom vysoký 8–15 m; borka je hnědá, světle kroužkovaná; postranní větve jsou vyplněné korkovitou hmotou. Listy jsou střídavé; řapík je vetknutý zespodu do středu dlanitosečné čepele, na bázi často postrádá tzv. Millerova tělíska, kterými se živí mravenci; čepel je v obrysu okrouhlá, velká, s 10–11 obkopinatými, na vrcholu zaokrouhlenými úkrojky, na svrchní straně je tmavozelená, téměř lysá, drsná, na rubu světlejší, s přitisklými šedavými chloupky; hlavní žilka nejdelšího úkrojku se větví do 30–40 párů žilek postranních. V úžlabí listů vyrůstají stopkaté, husté, válcovité, až 6 cm dlouhé klasy; květy jsou nepatrné; samčí klasy tvoří svazečky po 5–16, jsou 0,4–0,6 cm tlusté; samičí klasy vyrůstají po 3–12, jsou 0,7–1,6 mm tlusté. Plody jsou dužnaté, zelenavé.
Poznámka: Jediný středoamerický druh rodu Cecropia, který nežije v symbióze s mravenci.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Monteverde, Santa Elena).