Syn.: Chaetolepis alpestris Triana, Haplodesmium lindenianum Naudin
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Rozšíření: Severoandský druh s nepříliš rozsáhlým areálem, jehož hlavní část leží na severozápadě Venezuely ve státech Táchira, Mérida a Trujillo. Poněkud přesahuje i do Kolumbie do dep. Santander.
Ekologie: Stanovištěm je formace páramo na kamenitých svazích v nadmořské výšce 2500–4000 m, často se vyskytuje i kolem cest.
Popis: Přímý, bohatě větvený keř, dorůstá výšky 1–2,5 m; koncové větvičky jsou hranaté, hustě pýřité poněkud drsnými trichomy; starší větve jsou dřevnaté, oblé. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, (3–)3,5–7(–9) mm dlouhé a (1,5–)2,5–4,5 mm široké, na líci hustě pokryté přitisklými chlupy vyrůstajícími z cibulkaté báze, na rubu na žilkách s trichomy nazpět draslavými, většinou s 3 žilkami, na okraji podvinuté a poněkud třásnité. Čtyřčetné květy vyrůstají jednotlivě nebo v 3květých vidlanech; stopky květů jsou 2–5 mm dlouhé, štětinaté; češule je zvonkovitá; kališní cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé, přímé, rozestálé nebo až nazpět ohnuté; korunní lístky jsou 5–6 mm dlouhé, růžovofialové, na okraji třásnité, na vrcholu tupé; tyčinek je 8, 3–4 mm dlouhých, fialových; čnělka je 7–8 mm dlouhá. Plodem je pouzdrosečná tobolka.
Poznámka: Do rodu Chaetolepis se dnes řadí celkem 11 druhů; z nich 10 jsou keříky rostoucí v horách na severu Jižní Ameriky, jeden zasahuje ve Střední Americe až do Kostariky. Jediný druh je jednoletá bylina a roste v západní Africe, je však americkým druhům velmi blízce příbuzný.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).