CHAETOLEPIS LINDENIANA (Naudin) Triana

Syn.: Chaetolepis alpestris Triana, Haplodesmium lindenianum Naudin
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Chaetolepis lindeniana
Rozšíření: Severoandský druh s nepříliš rozsáhlým areálem, jehož hlavní část leží na severozápadě Venezuely ve státech Táchira, Mérida a Trujillo. Poněkud přesahuje i do Kolumbie do dep. Santander.
Ekologie: Stanovištěm je formace páramo na kamenitých svazích v nadmořské výšce 2500–4000 m, často se vyskytuje i kolem cest.
Chaetolepis lindeniana
Popis: Přímý, bohatě větvený keř, dorůstá výšky 1–2,5 m; koncové větvičky jsou hranaté, hustě pýřité poněkud drsnými trichomy; starší větve jsou dřevnaté, oblé. Listy jsou krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, (3–)3,5–7(–9) mm dlouhé a (1,5–)2,5–4,5 mm široké, na líci hustě pokryté přitisklými chlupy vyrůstajícími z cibulkaté báze, na rubu na žilkách s trichomy nazpět draslavými, většinou s 3 žilkami, na okraji podvinuté a poněkud třásnité. Čtyřčetné květy vyrůstají jednotlivě nebo v 3květých vidlanech; stopky květů jsou 2–5 mm dlouhé, štětinaté; češule je zvonkovitá; kališní cípy jsou 1–1,5 mm dlouhé, přímé, rozestálé nebo až nazpět ohnuté; korunní lístky jsou 5–6 mm dlouhé, růžovofialové, na okraji třásnité, na vrcholu tupé; tyčinek je 8, 3–4 mm dlouhých, fialových; čnělka je 7–8 mm dlouhá. Plodem je pouzdrosečná tobolka.
Poznámka: Do rodu Chaetolepis se dnes řadí celkem 11 druhů; z nich 10 jsou keříky rostoucí v horách na severu Jižní Ameriky, jeden zasahuje ve Střední Americe až do Kostariky. Jediný druh je jednoletá bylina a roste v západní Africe, je však americkým druhům velmi blízce příbuzný.
Chaetolepis lindeniana
Chaetolepis lindeniana
Chaetolepis lindeniana
Chaetolepis lindeniana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).