Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Rozšíření: Zahradní rostlina, která vznikla křížením severoamerické katalpy obecné (Catalpa bignonioides) s pouštním druhem Chilopsis linearis. Zatímco katalpa je strom u nás běžně pěstovaný a není třeba ho blíže představovat, Chilopsis zná jen málokdo. Je to subtropický keř rostoucí v polopouštích a pouštích na hranicích USA a Mexika. Má úzké kopinaté listy, a proto je také nazýván pouštní vrbou.
Ačkoliv oba druhy jsou americké, křížení provedl v roce 1960 Nikolaj Rusanov v botanické zahradě v uzbeckém Taškentu. Do USA byla introdukovaná Robertem Hebbem v roce 1964 a odtud se postupně šířila do Evropy. V kultuře je pěstována v několika kultivarech.
Popis: Opadavý větší keř či menší strom, v příhodných podmínkách dorůstá do výšky až 9 m, u nás však bývá nižší. Listy jsou střídavé, celokrajné, úzce eliptické až široce kopinaté, dlouhé kolem 15 cm a široké asi 3 cm. Čepel je lysá, spodní strana sivá. Květenstvím je hrozen, který se zakládá na koncích větví. Květy jsou velké, růžové, uvnitř nažloutlé. Korunní lístky srůstají v trubku. Nevytváří plody.
Využití: Chitalpa vyžaduje plné slunce a lehčí výživnou zem. Zpočátku rychle roste, jakmile začne kvést, tak již přirůstá pomalu. Protože má křehké větve, je lepší volit místo chráněné před větry. V tuhých zimách někdy namrzají konce větví, což se ale neprojevuje na násadě květů. Jedná se o svébytnou reprezentativní dřevinu vhodnou především pro solitérní výsadbu na návštěvnicky exponovaná místa – náměstí, intenzivní parky či zahrady. Snadno se množí bylinnými řízky v červnu.
Fotografovali Pavel Sekerka, dne 18. 8. 2004 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy), Ladislav Hoskovec, dne 24. 6. 2017 (kultura, Polabí).