Syn.: Asarca chlorosticta (Phil.) Kuntze, Asarca fimbriata (Phil.) Kuntze, Asarca incisa (Poepp.) Kuntze, Asarca odontoglossa (A. Rich.) Kuntze, Asarca patagonica (Phil.) Kuntze, Asarca unguis-cati (Rchb. f.) Kuntze, Asarca virescens (Willd.) Kuntze, Chloraea chlorosticta Phil., Chloraea fimbriata Phil., nom. illeg., Chloraea incisa Poepp., Chloraea odontoglossa A. Rich., Chloraea patagonica Phil., Chloraea pigichen Kuntze, Chloraea pleistodactyla Kraenzl. et Speg., Chloraea unguis-cati Rchb. f., Chloraea virescens (Willd.) Lindl., Cymbidium virescens Willd., Epidendrum virescens (Willd.) Poir., Limodorum piquichen Lam.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Chloraea piquichen

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Neuquén na severu až po Chubut na jihu, zasahuje rovněž do sousedních regionů středního Chile. V literatuře je tento druh často uváděn pod jménem Chloraea virescens. Problémem je v tomto případě Lamarckova drobná zmínka o chilském druhu Limodorum piquichen z roku 1792, která se snad k představovanému druhu vztahuje; Willdenow popsal druh Cymbidium virescens až v roce 1805, přednost má jméno starší.

Ekologie: Roste terestricky na vlhkých stanovištích v lesní vegetaci, při březích vodních toků a jezer, na půdách kamenitých a písčitých, stoupá do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od listopadu do února.

Chloraea piquichen

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 40–90 cm dlouhou a listy kopinatými, až 25 cm dlouhými. Květenství je terminální, hroznovité, 8–20 cm dlouhé, se 6–15 květy, které jsou bílé, se zelenými žilkami a papilami; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, dorzální lístek je podlouhle kopinatý, 16–33 mm dlouhý a 4–6 mm široký, postranní vnější okvětní lístky jsou 18–33 mm dlouhé a 4–5 mm široké, se špičkami poněkud zdužnatělými, tupými, zelenými; vnitřní okvětní lístky jsou obvejčité, 15–23 mm dlouhé a 5,5–8 mm široké, při bázi papilnaté, tupé; pysk je 15–26 mm dlouhý a 10–20 mm široký, jen nevýrazně 3laločný, pokrytý zelenobílými papilami, po okraji dřípatý; sloupek je 12–18 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: I na tuto orchidej se vztahují ochranářská opatření mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: K rodu Chloraea je v současnosti započítáváno 52 akceptovaných druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Jižní Ameriky.

Chloraea piquichen
Chloraea piquichen

Fotografoval Mário Duchoň, dne 29. 11. 2014 (Chile, Saltos del Petrohue).