CHRYSOCOMA CILIATA L.

Syn.: Aster discoideus Sond., Chrysocoma ciliaris Willd., Chrysocoma microcephala DC., Chrysocoma tenuifolia P. J. Bergius
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Chrysocoma ciliata

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od jihu Namibie přes jihoafrické Kapsko a Karoo až do Dračích hor a východních provincií Jihoafrické republiky, objevuje se též v jižním Mosambiku.

Ekologie: Roste na otevřených skalnatých stanovištích, na kamenitých svazích nebo v křovinaté vegetaci, při okraji pastvin a zemědělsky využívaných ploch, šíří se po stanovištích zasažených erozí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od září až do května.

Chrysocoma ciliata

Popis: Erikoidní keř, 60–100 cm vysoký, bohatě větvený, s větvemi olistěnými spíše jen v jejich horní části. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 2–14 mm dlouhé, vzpřímené nebo od lodyhy odstálé, celokrajné, na vrcholu tupé nebo skoro špičaté, lysé nebo brvité. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci až k vrcholu olistěných větví nebo na jen velmi krátkých stopkách, dosahují průměru 6–10 mm; zákrov je zvonkovitý, zákrovní listeny jsou kopinaté, po okraji blanité; trubkovité květy jsou 5cípé, žluté. Plodem je nažka s jednořadým chmýrem.

Využití: V jihoafrických a lesothských horách slouží větve tohoto keříku jako palivové dřevo, užívá se i v tradiční medicíně.

Poznámka: Dříve byly rostliny s listy lysými řazeny k druhu Chrysocoma tenuifolia, rostliny s listy brvitými k druhu Chrysocoma ciliata. Současné botanické databáze tento rozdíl glajchšaltovaly. Rod je jihoafrický, čítá zhruba 25 druhů.

Chrysocoma ciliata
Chrysocoma ciliata
Chrysocoma ciliata
Chrysocoma ciliata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2018 (Lesotho, Botsoela).