Syn.: Clarkia eiseneana Kellogg, Clarkia elegans Dougl., Oenothera elegans H. Lev., Phaeostoma elegans (Douglas) A. Nelson
Česká jména: lokanka (Mareček 1994), lokanka lepá (Danihelka 2012)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Clarkia unguiculata

Rozšíření: Kalifornský endemit, jehož areál se táhne od pacifického pobřeží až do podhůří Sierra Nevady. V současnosti se pěstuje v mnoha oblastech celého světa jako okrasná zahradní rostlina a místy zplaňuje, její šíření však nemá invazivní charakter. V Evropě se pěstuje již od roku 1835, ojedinělé nálezy zplanělých rostlin jsou uváděny i z České republiky.

Ekologie: Trávníky, okraje cest a světliny v podhorských lesích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od dubna do září.

Clarkia unguiculata

Popis: Jednoletá rostlina s lodyhou přímou, 40–60(–100) cm dlouhou, jednoduchou či jen chudě větvenou, lysou, někdy červeně naběhlou. Listy jsou přisedlé či velmi krátce řapíkaté, řapíky jsou nanejvýše 1 cm dlouhé, čepel je kopinatá až vejčitá, až 6 cm dlouhá, celokrajná nebo mělce zubatá, sivě zelená. Listeny mají podobný tvar, ale jsou menší. Květenstvím je axilární klas, květy jsou 4četné, mohou dosáhnout až 4 cm v průměru, květní stopky jsou hustě bíle chlupaté; češule je zvonkovitá, dlouhá 2–5 mm, kališní lístky jsou 4, v dolní části srostlé, zelené až tmavě červené a hustě poseté rovnými, bílými chlupy dlouhými až 3 mm; korunní lístky mohou být až 25 mm dlouhé, růžové až nachové, nehet dosahuje zhruba do poloviny jejich délky; tyčinek je 8, vyrůstají ve 2 kruzích, přičemž se barevně nápadně liší, vnější prašníky jsou nápadně lososové barvy, vnitřní žlutavé; čnělka má laločnatou, světle růžovou bliznu. Plodem je tobolka až 3 cm dlouhá, chlupatá.

Využití: Pěstuje se i ve středoevropských v zahradách, potřebuje hlubokou, dobře propustnou a na živiny bohatou půdu. S výjimkou období klíčení snáší dobře sucho a teplo, naopak již teploty klesající pod 10 °C jsou pro ni kritické.
Tato rostlina stála u vzniku mnoha zahradních kultivarů, některé mají odlišně zbarvené korunní lístky, jiné jsou částečně plnokvěté.

Clarkia unguiculata
Clarkia unguiculata
Clarkia unguiculata

Fotografováno dne 17. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Sequoia National Park).