CLEOSERRATA SPECIOSA (Raf.) Iltis

Syn.: Cleome gigantea Blanco, Cleome longifolia Willd. ex Schult. et Schult. f., Cleome speciosa Raf., Cleome speciosa Kunth, nom. illeg., Cleome speciosissima Deppe ex Lindl., Gynandropsis speciosa DC.
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité, Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité
Cleoserrata speciosa
Rozšíření: Pochází z jižního Mexika, avšak zplanění bylo zaznamenáno v subtropech a tropech celého světa.
Ekologie: V své domovině roste na lesních okrajích, světlinách a pasekách, také podél cest.
Cleoserrata speciosa
Popis: Statná jednoletá bylina s přímou lodyhou 0,5–1,5 m vysokou. Listy jsou střídavé, (3–)5–9četné, lístky jsou úzce eliptické až kopinaté, 4–21 cm dlouhé, na okraji drobně brvitě pilovité nebo zoubkované; řapík je 2–18 cm dlouhý. Květenství je hrozen 5–40(–60) cm dlouhý; listeny jsou široce vejčité až kopinaté, často srdčité; květní stopky jsou 1–6 cm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou volné, 4–7 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, 1,5–4,2 mm dlouhé, nejčastěji růžové až nachové, řidčeji bílé; androgynofor je 0,2–1,2 cm dlouhý; tyčinek je 6, jejich nitky jsou 1,8–6,3(–7) cm dlouhé; pestík tvoří 2 srostlé plodolisty. Plody jsou válcovité jednopouzdré tobolky 3–11(–13) cm dlouhé a 0,2–0,4 cm široké, s 10–35 semeny.
Využití: Ozdobná rostlina s velkými barevnými květy, v příznivých podmínkách kvete v průběhu celého roku.
Cleoserrata speciosa
Cleoserrata speciosa
Cleoserrata speciosa
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 1. 2016 (Venezuela, předhůři Sierra Nevada de Mérida), a Alena Vydrová, dne 11. 4. 2005 (Srí Lanka, Sinharaja).