Syn.: Cnidoscolus chaya Lundell, Cnidoscolus chayamansa McVaugh, Cnidoscolus fragrans (Kunth) Pohl, Cnidoscolus longipedunculatus (Brandegee) Pax et K. Hoffm., Cnidoscolus napifolius (Desr.) Pohl, Cnidoscolus palmatus (Willd.) Pohl, Cnidoscolus quinquelobatus (Mill.) León, Jatropha aconitifolia Mill., Jatropha deutziiflora Croizat, Jatropha fragrans Kunth, Jatropha longipedunculata Brandegee, Jatropha napifolia Desr., Jatropha palmata Willd., Jatropha palmata Sessé et Moc. ex Cerv., Jatropha papaya Medik., Jatropha quinqueloba Sessé, Jatropha quinquelobata Mill., Jatropha urens var. inermis Calvino, Jatropha urens var. longipedunculata Brandegee
Česká jména: prhloun (Presl 1846)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Původní areál se rozkládá zřejmě od Mexika přes Belize do Guatemaly; výskyt jinde ve Střední, jakož i Jižní Americe se zřejmě zakládá jen na pěstovaných a zplanělých rostlinách. Vzhledem ke kultivaci nelze dnes hranice přirozeného výskytu přesně stanovit.
Ekologie: V oblastech přirozeného výskytu roste v křovinách, ve světlých lesích a na jejich okrajích, jakož i na otevřených skalnatých místech. Také se vyskytuje v řadách dřevin na okrajích pozemků, zde ale bývá často sázený.
Popis: Jednodomý keř nebo malý stromek vysoký 3–8 m, s tlustým světlým kmínkem, alespoň na vrcholu řapíku s roztroušenými žahavými trichomy. Listy jsou střídavé, dlanitodílné, s 5–7 úkrojky, 10–30 cm dlouhé a 15–35 cm široké, úkrojky jsou podlouhlé nebo obvejčité, na okraji zubaté až laločnaté; řapík je 15–25 cm dlouhý, na přechodu v čepel s ledvinitou žlázkou; palisty jsou kopinaté, opadavé. Květenství je vrcholičnatá lata 15–30 cm široká; samčí květy mají kalich 10–14 mm dlouhý, do poloviny srostlý, bílý, koruna se nevyvíjí, tyčinky (v počtu 10) tvoří 2 přesleny a spolu se staminodii srůstají nitkami do sloupku; samičí květy mají kališní lístky volné, čárkovité, 5–7 mm dlouhé, koruna rovněž chybí, semeník je trojpouzdrý a čnělka je 3–4 mm dlouhá, větvená. Plody jsou tobolky 8–12 mm dlouhé, s několika osténky; v každém pouzdře se tvoří jediné semeno.
Využití: Rostlina se pěstuje jako okrasná; pro pěstování byly selektovány zejména typy s minimem žahavých chlupů. Zejména v minulosti se využívala jako zelenina a připravovala podobně jako špenát; obsahuje značné množství vitaminu C.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2015 (Guatemala, Remate).