COCCULUS LAURIFOLIUS DC. – chebule vavřínolistá

Syn.: Cebatha laurifolia (DC.) Kuntze, Cocculus angustifolius Hassk., Cocculus bariensis Pierre ex Gagnep., Galloa trinervis Hassk., Holopeira australis Miers, Holopeira fusiformis Miers, Holopeira laurifolia (DC.) Miers, Menispermum laurifolium Roxb., Nephroica laurifolia Miers
Česká jména: chebule (Presl 1846)
Čeleď: Menispermaceae Juss. – chebulovité

Cocculus laurifolius

Rozšíření: Dosti velký areál se rozkládá v jihovýchodní a východní Asii; druh roste v Nepálu, severní Indii, Barmě, Thajsku, Laosu, Vietnamu, zasahuje i do jižní Číny, také na Tchaj-wan, na ostrovy Rjúkjú a do Japonska. Výskyt v Malajsii, Indonésii a na Filipínách je nejistý.

Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené horské lesy a křoviny, v podhůří Himálaje roste nejčastěji v nadmořské výšce 1200–1600 m, zejména na severu areálu sestupuje až na úroveň moře. Je dosti odolný vůči poklesu teplot pod bod mrazu a lze jej pěstovat v územích se subtropickým klimatem.

Popis: Stálezelený dvoudomý strom, dorůstá výšky kolem 6 m; borka je šedohnědá až tmavohnědá, podélně hluboce rýhovaná, letorosty jsou hranaté. Listy jsou střídavé; řapík je 0,3–1 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, vejčitá až kopinatá, 4–15 cm dlouhá a 1,5–5 cm široká, tence kožovitá, na líci i rubu leskle tmavozelená, s 3 hlavními obloukovitými žilkami a mnohem jemnějšími žilkami síťovitými, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Květenství je úžlabní, asi 1,5 cm dlouhé; květy mají 6 volných kališních lístků ve 2 kruzích, 6 obsrdčitých, jen 0,2–0,4 mm dlouhých lístků korunních, v samčích květech je 6 tyčinek, v samičích 6 staminodií a 3 volné plodolisty. Plodem je černá, stlačeně kulovitá peckovice o průměru 6–7 mm.

Využití: Místy se pěstuje jako pomalu rostoucí okrasná dřevina. V lidovém léčitelství se používá např. k léčbě vysokého tlaku nebo jako prostředek proti vypadávání vlasů; v poslední době byly prokázány také účinky baktericidní.

Poznámka: Do evolučně primitivní čeledi Menispermaceae se nyní řadí asi 65 rodů a kolem 350 druhů. Její zástupce najdeme především v tropech; do mírného pásu zasahují zcela výjimečně. Nejčastěji jde o dřevnaté liány, méně je přímých keřů nebo stromů a ještě méně bylin. Mnoho zástupců se vyznačuje přítomností alkaloidů.

Cocculus laurifolius
Cocculus laurifoliusCocculus laurifolius
Cocculus laurifolius

Fotografovali Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico), a Ladislav Hoskovec, dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn, Palmenhaus).