COLLETIA SPINOSISSIMA J. F. Gmel. – koletie

Syn.: Colletia infausta N. E. Br., Colletia horrida Willd., Colletia ephedra Vent., Colletia obcordata Vent., Colletia aciculata Miers, Colletia weddelliana Miers, Colletia spinosa Lam., Colletia polyacantha Humb. et Bonpl. ex Roem. et Schult.
Česká jména: křivopuk (Presl 1848), koletie (Mareček 1994)
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité

Colletia spinosissima

Rozšíření: Západ a jih Jižní Ameriky (Bolívie, Ekvádor, Peru, Chile, severozápadní a střední Argentina, Uruguay). Pěstuje se i v jiných subtropických oblastech světa.

Ekologie: V areálu se rozlišuje několik variet (poddruhů), všechny rostou obvykle v suchých oblastech se zimními srážkami (od 400 do 800 mm, tolerují krátkodobý pokles teploty na -8 °C), v křovinách s Acacia spp., lesích s Polylepis australis, na suchých a kamenitých stanovištích, často severně orientovaných (tedy na jižní polokouli se jedná o svahy obrácené ke slunci), v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky 3500 m. Kvete v zimních měsících, na severní polokouli na jaře.

Popis: Keř, až 250 cm vysoký, bohatě větvený, větvičky trnité, listy brzy opadávají, jsou podlouhle vejčité, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika (liší se podle jednotlivých variet), kalich je 4–5 mm dlouhý, 5cípý, koruna zvonkovitá, 5četná, bělavá.

Colletia spinosissimaColletia spinosissima
Colletia spinosissima

Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, zahrada v Puerto de la Cruz).