COLONA SCABRA (Sm.) Burret

Syn.: Columbia burretii Kaneh., Columbia scabra (Sm.) Kaneh., Grewia begonifolia Roxb., Grewia scabra (Sm.) DC., Microcos begoniifolia G. Don, Microcos scabra Sm.
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Colona scabra

Rozšíření: Jádro areálu leží v Indonésii na Celebesu a na Molukách, dále roste na Nové Guinei, zasahuje i na Šalamounovy ostrovy a do Mikronésie na Palau.

Ekologie: Typickým stanovištěm je mokřadní lesní vegetace podél řek nebo na okrajích mangrove v dosahu mořského přílivu.

Colona scabra

Popis: Stálezelený mohutný strom, dorůstá výšky více než 20 m; kmen mívá v průměru až 80 cm, borka je rýhovaná; letorosty jsou plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je oblý, 2–2,5 cm dlouhý; čepel je kopinatá až eliptická, 15–25 cm dlouhá a 8–12 cm široká, kožovitá, na líci i na rubu jemně chlupatá, na bázi srdčitá, na okraji poněkud zvlněná, na vrcholu zašpičatělá, s 6–8 páry postranních žilek. Květenství jsou koncové laty delší než listy; květy jsou oboupohlavné, 5četné, asi 1,5 cm v průměru; kališní lístky jsou podlouhlé, žlutavé, vně plstnatě chlupaté; korunní lístky jsou rovněž podlouhlé, žlutavé nebo načervenalé, vně chlupaté, na bázi s nektarii; tyčinek je velký počet, bývají nestejně dlouhé. Plod je stlačeně kulovitá, 2–2,5 cm dlouhá tobolka s 5 výraznými žebry, celá bělavě plstnatě chlupatá.

Využití: Z vláknité borky se získává houževnatý materiál na svazování palmových listů na střechy domů, ale v minulosti se používal i k výrobě oděvů.

Poznámka: Rod Colona zahrnuje asi 20 druhů v tropech jihovýchodní Asie, s přesahem do Oceánie.

Colona scabra
Colona scabra
Colona scabra
Colona scabra

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaraard).