Syn.: Bredemeyera ericina (DC.) Chodat, Comesperma acutifolium Steetz, Comesperma aristulosum (Gand.) Gand., Comesperma coridifolium A. Cunn., Comesperma latifolium Steetz, Comesperma linariifolium A. Cunn. ex Steetz, Comesperma planifolium Hassk., Comesperma tasmanicum (Gand.) Gand., Comesperma uncinatum (Gand.) Gand., Polygala banksii Jacq. ex Steetz
Čeleď: Polygalaceae Hoffmanns. et Link – vítodovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní Austrálii (od střední části východního Queenslandu až po jižní Victorii) a na východě Tasmánie.
Ekologie: Roste ve sklerofytních lesích a v jejich lemech, na vlhkých vřesovištích, stoupá od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete v průběhu celého roku, nejvýrazněji od října do prosince.
Popis: Keř dosahující výšky 100–150(–200) cm, poměrně chudě větvený, s větvemi přímými, načervenalými, lysými nebo chlupatými. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhlé, 5–25 mm dlouhé a 1–4 mm široké, obvykle po okraji podvinuté, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, hroznovité, 20–40 mm dlouhé; květy jsou 4–8 mm dlouhé, růžové až nachové nebo bílé, kališních lístků je 5, jsou nestejné, 3 vnější kališní lístky jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé, 2 petalizované kališní lístky vnitřní se podobají křídlům, jsou 4–8 mm dlouhé, postranní korunní lístky jsou stejně dlouhé nebo i delší než člunek; tyčinek je 8. Plody jsou vejcovité tobolky, 7–8 mm dlouhé.
Poznámka: K australsko-tasmánskému rodu Comesperma je v současnosti řazeno 38 druhů (POWO 2024).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).