CONOSTEGIA SUBCRUSTULATA (Beurl.) Triana

Syn.: Conostegia purpurea Griseb., Miconia subcrustulata Beurl.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Conostegia subcrustulata
Rozšíření: Areál se rozkládá v části Střední a Jižní Ameriky od Hondurasu po Panamu, v Kolumbii a Ekvádoru.
Ekologie: Roste na okrajích stálezelených deštných lesů, na březích řek, ale i na disturbovaných místech podél komunikací. Lokality se nacházejí od hladiny moře až do nadmořských výšek 1200(–1600) m.
Conostegia subcrustulata
Popis: Stálezelený keř 1–3 m vysoký; letorosty, řapíky a vřeteno květenství jsou krátce pýřité. Listy jsou vstřícné, řapíkaté; čepel je vejčitá, 9–35 cm dlouhá a (4–)8–17 cm široká, na líci jen na žilnatině, na rubu i na ploše krátce pýřitá jednoduchými chlupy, na bázi zaokrouhlená až srdčitá, na okraji brvitě pilovitá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, s (5–)7–9 páry souběžných, obloukovitých postranních žilek. Květy tvoří bohaté, latovité, 8–25 cm dlouhé květenství; květní stopky jsou 2–3 mm dlouhé; češule je elipsoidní, 4–6 mm dlouhá, na vrcholu s blanitým kališním lemem; korunních lístků je (4–)5(–6), jsou volné, 4–6 mm dlouhé, růžové; tyčinek je (10–)14–17; čnělka je 3–4 mm dlouhá, nese kyjovitou nebo hlavatou bliznu. Plodem je kulovitá, leskle černá bobule.
Poznámka: Jeden z drobnokvětých druhů rodu Conostegia, který patří ve Střední Americe k nejpočetněji zastoupeným rodům čeledi Melastomataceae. Převážná většina zástupců této čeledi se vyznačuje několika páry souběžných postranních žilek, které probíhají obloukovitě od báze listu k jeho vrcholu a jsou spojeny příčnými žilkami, které vytvářejí nápadnou políčkovitou strukturu.
Conostegia subcrustulata
Conostegia subcrustulata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, distr. Ciudad Quesal: Boca Tapada).