Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, jeho areál sahá od Keni přes Tanzanii, Malawi, jižní Zambii a Mosambik až po nejvýchodnějí oblast Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste ve stálezelených lesích, často v pobřežní vegetaci a mokřinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od července do října.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky 10–25(–40) m, jehož borka je hnědá nebo šedá. Listy jsou (5–)9–24 cm dlouhé, lichozpeřené, s 11–28 lístky, které jsou podlouhle eliptické až podlouhle vejčité, (1–)2–5 cm dlouhé a (0,7–)1,2–2,4 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, někdy vykrojené, na líci lesklé, na rubu jemně přitiskle chlupaté. Květenství je axilární, hroznovité, až 11 cm dlouhé; květy jsou 1,5–3 cm dlouhé, kalich je zelený až nažloutlý, korunní lístky chybí, velmi nápadných žlutooranžových tyčinek je 23–45. Plody je eliptické až skoro kulovité, spíš bobuli než lusku podobné, 4,5–8 cm dlouhé, v době zralosti žluté, s 1–3 semeny, jedlé, konzumují je především zvířata (sloni a opice).
Využití: Dřevo se používá na stavbách, vyrábí se z něj nábytek, dřevěné nářadí, domácí potřeby, ale i lodě a železniční pražce. Vydlabané kmeny slouží také jako kvalitní bubny, jejichž zvuk se dobře nese i na větší vzdálenosti. Dužina plodů je jedlá, za syrova se ale konzumuje spíše jen v období nedostatku jiné potravy, má údajně nepříjemný zápach.
Poznámka: K rodu Cordyla je v současnosti řazeno sedm druhů (POWO 2021), které pocházejí z tropické Afriky a Madagaskaru.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. a 13. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa a provincie Inhambane, Vilankulo, Baraka Beach).