Syn.: Benthamia japonica Siebold et Zucc., Benthamidia sinensis (Nakai) T. Yamazaki, Cynoxylon japonicum (Siebold et Zucc.) Nakai, Cynoxylon sinense Nakai, Cynoxylon kousa (Miq.) Nakai, Dendrobenthamia japonica (Siebold et Zucc.) Hutch., Cynoxylon pseudokousa Pojarkova
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Cornus kousa
Rozšíření: Východní Asie – v Číně roste v provinciích An-chuej (Anhui), Fu-ťien (Fujian), Kan-su (Gansu), Kuej-čou (Guizhou), Che-nan (Henan), Chu-pej (Hubei), Chu-nan (Hunan), Ťiang-si (Jiangxi), Vnitřní Mongolsko (Nei Mongol), Šen-si (Shanxi), Šan-si (Shaanxi), S’-čchuan (Sichuan), Jün-nan (Yunnan), Če-ťiang (Zhejiang), v Japonsku na ostrovech Honšú, Kjúšú, Šikoku, na souostroví Rjúkjú a na Korejském poloostrově. V Číně se vyskytuje v poddruhu Cornus kousa subsp. chinensis (Osborn) Q. Y. Xiang, v Koreji a Japonsku v nominátním poddruhu.
Ekologie: Roste ve smíšených lesích, na zastíněných svazích, na březích vodních toků i podél cest, v pásmu od 400 až do 2200 m n. m. Kvete od května do července.
Cornus kousa
Popis: Strom nebo keř, 3–7(–10) m vysoký, bohatě větvený, s borkou šedohnědou a hladkou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až široce vejčité, 5–9(–11) cm dlouhé a 3,6–5 cm široké, na líci lysé, na rubu přitiskle chlupaté. Květy v hustých dlouze stopkatých hlávkách se 4 špičatě vejcovitými listeny, které jsou 3–5 cm dlouhé, bílé, nažloutlé nebo narůžovělé. Plody srůstají v dužnatou hlávku, která je nejprve zelenavá, na podzim růžově červená.
Využití: Souplodí je jedlé, používá se k výrobě vína. Je také často vysazován v parcích a zahradách, byla vyšlechtěna celá řada kultivarů, které se od sebe odlišují barvou listenů i listů (např. kultivary ʻSatomiʼ a ʻChina Girlʼ, které představujeme na našich fotografiích).
Cornus kousaCornus kousa
Cornus kousa
Cornus kousa
Cornus kousa
Cornus kousa
Fotografováno ve dnech 14. 6. 2008 (Botanická zahrada hlavního města Prahy) a 14. 10. 2018 (Kostelec nad Černými lesy).