Syn.: Benthamia florida (L.) Nakai, Benthamidia florida (L.) Spach, Cornus florida f. rubra, Cornus florida f. xanthocarpa, Cynoxylon floridum (L.) Britton et Shafer
Česká jména: dřín květnatý (Mareček 1994), dřínovec květnatý (Slavík 1997, Kubát 2002), dřín květnatý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: svíbovec floridský (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Cornus florida
Rozšíření: Východní část USA (západní hranice areálu zasahuje až do východního Texasu a Missouri), jih kanadské provincie Ontario, mexické státy Nuevo León a Veracruz (zde v poddruhu C. f. subsp. urbiniana).
Ekologie: Roste v křovinách i jako podrost ve světlých lesích, obsazuje břehy vodních toků i lesní lemy. Kvete od května do června.
Cornus florida
Popis: Keř nebo malý strom, 7–12 m vysoký. Koruna je rozkladitá, letorosty oblé, přitiskle chlupaté, později lysé, borka je rozpadavá, tmavě šedohnědá. Lisy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–10(–15) cm dlouhé a 2–6(–8) cm široké, na vrcholu špičaté, na bázi klínovité, na okraji vroubkované, chlupaté, na rubu bělavé. Květenství je hlávkovitě shloučené, 20–30květé, dosahuje 10–15 mm v průměru, vyznačuje se nápadným podpůrným obalem listenů, které jsou až 6 cm dlouhé a 4 cm široké, obsrdčité, bílé, růžové nebo i červené; květy jsou drobné, korunní lístky jen 3–4,5 mm dlouhé, zelenožluté. Plody jsou přisedlé peckovice, 10–15 mm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Na severovýchodním okraji areálu, ve státech Maine, New York a Vermont, je řazen k ohroženým druhům.
Využití: V kultuře je řada forem i kultivarů tohoto okrasného keře, které se rozlišují především podle znaků na listenech obalujících květenství.
Původní Američané používali jeho borku k výrobě červené barvy, avšak lze z ní připravit i prostředek snižující horečku.
Cornus florida
Cornus florida
Cornus florida
Fotografováno dne 18. 5. 2015 (Praha, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK).