Syn.: Cochlearia coronopus L., Coronopus ruellii All., Coronopus procumbens Gilib., Coronopus squamatus (Forssk.) Asch., Lepidium squamatum Forssk., Coronopus verrucarius (Gars) Muschler, Senebiera coronopus (L.) Poir., Nasturtium verrucarium Gars., Carara coronopus (L.) Med.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Původní ve Středozemí, dnes zdomácnělý od Britských ostrovů a Portugalska, přes střední Evropu, na severu po střední Skandinávii, na jihu po severní Afriku, Makaronésii, na východě k Černému moři. Druhotně zavlečen do jižní Afriky, Etiopie, Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.
U nás se vyskytuje v teplých oblastech, zejména v Polabí a na jižní a střední Moravě.
Ekologie: Okolí venkovských sídel, návsi, okraje cest, pastviny. Roste na těžkých, sešlapávaných hlinitých a jílovitých půdách bohatých na živiny. Kvete od května do září.
Popis: Jednoletá až dvouletá bylina s 5–30 cm dlouhou, poléhavou, v kruhu rozprostřenou lodyhou. Listy dlouze řapíkaté, kopinaté až obkopinaté, peřenosečné, úkrojky zastřihovaně zubaté až peřenodílné. Květenstvím je hustý, téměř přisedlý hrozen s 10–25 květy. Květy pravidelné, čtyřčetné, kališní lístky široce vejčité, přibližně 1 mm dlouhé, korunní lístky podlouhlé až obvejčité, 1,2–1,8 mm dlouhé, bílé. Plody v obrysu ledvinité, mělce vykrojené pouze ve spodní části.
Ohrožení a ochrana: Vranožka šupinatá patří mezi silně ohrožené druhy naší přírody (C2t). Zákonem chráněna není. Na Slovensku je řazena k druhům ohroženým (EN).
Fotografováno dne 5. 7. 2007 (Česko, Klučkov).