CORREA AEMULA (Lindl.) F. Muell.

Syn.: Correa affinis Ashby, Didimeria aemula Lindl.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Correa aemula

Rozšíření: Endemit jihovýchodní Austrálie, vyskytuje se na jihovýchodě státu South Australia (Mount Lofty Ranges a Kangaroo Island) a na západě státu Victoria (Grampians).

Ekologie: Roste ve světlých lesích a v křovinách, často na březích vodních toků, na půdách písčitých či kamenitých. Kvete od září do prosince.

Correa aemula

Popis: Keř dosahující výšky až okolo 250 cm, s větvemi rozložitými až přímými, řídce chlupatými až hustě plstnatými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité, 10–60 mm dlouhé a 5–35 mm široké, na bázi srdčité, celokrajné nebo po okraji zvlněné, na vrcholu špičaté nebo zaokrouhlené, řídce až hustě pokryté hvězdovitými chlupy. Květenství je axilární nebo terminální, květy vyrůstají jednotlivě nebo v páru na stopkách 5–30 mm dlouhých, jsou nicí, oboupohlavné; listeny jsou drobné; kalich je široce zvonkovitý, se čtyřmi dlouhými kopinatými cípy, zelený, lysý nebo chlupatý, koruna je podlouhle trubkovitá, 15–30 mm dlouhá, zelená nebo šedozelená, později až nafialovělá; tyčinek je 8. Plody jsou měchýřky.

Poznámka: K rodu Correa náleží jedenáct druhů (POWO 2024), všechny pocházejí z Austrálie. José Francisco Correia da Serra (1750–1823), na nějž rodové jméno odkazuje, byl portugalský vědec a diplomat.

Correa aemula
Correa aemula
Correa aemula

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).