Syn.: Agaricus traganus Fr., Inoloma traganum (Fr.) Wünsche, Phlegmacium traganum (Fr.) M. M. Moser
Česká jména: pavučinec kozlí, lilák kozlí, pahřib kozlí
Čeleď: Cortinariaceae R. Heim ex Pouzar – pavučincovité
Rozšíření: Je rozšířen v Evropě a Severní Americe.
Ekologie: Vyrůstá od srpna do listopadu v jehličnatých lesích, častěji ve vyšších polohách, pod listnáči se objevuje zřídka.
Popis: Klobouk má průměr 3–15 cm, zpočátku je kulovitý, později vyklenutý až plochý s podvinutým okrajem. Povrch klobouku je hedvábně lesklý, v mládí má světle fialovou barvu uprostřed s fialově hnědými vločkami. Barva postupně bledne do rezavé, okrové, někdy až bílé, ve stáří povrch klobouku šupinatě rozpraskává. Okraj je ověšený pavučinkovitými zbytky oponky, oponka je v mládí růžovofialová, později ji výtrusy zbarvují rezavě hnědě. Lupeny jsou připojené, až krátce sbíhající na třeň, v mládí žlutohnědé, později až tmavě hnědé, se světlejším vroubkovaným ostřím. Třeň je dlouhý 5–12 cm, 2–5 cm tlustý, zpočátku hlízovitý, později kyjovitý, v mládí světle fialový se světlejšími pásy zbytků vela, na bázi hnědavý, postupně v dolní části bledne do okrové až bělavé barvy, později je v části pod páskem rezavě poprášený od výtrusů. Dužnina je tuhá, masitá, je žlutohnědě mramorovaná. Pach starších plodnice je nepříjemný, chuť hořká. Výtrusný prach je rezavě hnědý, výtrusy elipsoidní, hrubé, 8–10 × 5–6 µm velké.
Záměny: Je možné jej zaměnit za pavučinec bělofialový (Cortinarius alboviolaceus) s pachem po syrových bramborách a bělavou dužninou s fialovým odstínem, a pavučinec kafrový (Cortinarius camphoratus) s tenčím třeněm a fialovou dužninou, oba jsou nejedlé. Podobné mohou být i mladší plodnice jedlá sluky svraskalé (Rozites caperatus), u které chybí fialová barva a má příjemnou vůni. Fialovou barvu plodnic má i jedlá čirůvka fialová (Lepista nuda), nemá ovšem rezavé lupeny a pavučinku u okraje klobouku.
Využití: Je nejedlý.
Fotografováno dne 12. 9. 2009 (Česko, u Arneštovic).