COTONEASTER CONSPICUUS Comber ex C. Marquand – skalník úhledný

Syn.: Cotoneaster conspicuus var. nanus G. Klotz, Cotoneaster nanus (G. Klotz) G. Klotz, Cotoneaster decorus hort., Pyrus conspicua (Comber ex C. Marquand) M. F. Fay et Christenh.
Česká jména: skalník úhledný (Mareček 1994)
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Cotoneaster conspicuus

Rozšíření: Endemit západočínských velehor, rozšířený z jihovýchodního Tibetu do Jün-nanu a S‘-čchuanu. Příležitostně uniká z kultivace v západoevropských a středoevropských zemích.

Ekologie: Skalník úhledný roste na slunných skalách a v kamenitých říčních údolích, v horách mezi 2400 až 3400 m nadmořské výšky. Chamaefyt, kvete v květnu a červnu, plodí v srpnu a září.

Cotoneaster conspicuus

Popis: Vzrůstný, hustě obloukovitě větvený stálezelený keř, ve stáří hodně přes metr vysoký, s nekořenícími větvemi. Letorosty má přímé nebo přepadavé, až 45 cm dlouhé, štětinkatě vlnaté, pozvolna olysávající a červenohnědé. Listy mají krátké vlnatě pýřité řapíky s téměř stejně dlouhými, šídlovitými, často červenými opadavými palisty a eliptické, kožovité, vespod plstnatě pýřité, shora lysé, 6–16(–20) mm dlouhé a 2,5–6,5(–10) mm široké čepele se stěží patrnou žilnatinou, často s lehce podvinutými okraji a klínovitými bázemi. Květy na krátkých vlnatých stopkách se vyvíjejí soliterně, jsou 8–10 mm široké, pravidelně pětičetné, se široce trojúhlými kališními lístky na zvonkovité češuli. Okrouhle obvejčité, rozložené, bílé korunní lístky nesrůstají, tyčinek je 20, mají purpurové prašníky a jsou stejně dlouhé. Semeníky mají 2 čnělky a dozrávají v okrouhlé, zářivě červené malvičky velikosti hrachu, s přetrvávajícími vzpřímenými sepaly a nesklápěné pod listy, uvnitř se 2 nažkami.

Poznámka: Cecil V. B. Marquand popsal druh z anglických zahrad roku 1936 podle rostlin dopěstovaných ze semen, která dvanáct let předtím sbíral anglický lovec rostlin Francis Kingdon-Ward pro školky Bees Ltd. v soutěsce řeky Tsangpo na proslulé expedici z Bhútánu do Tibetu.
Je to tetraploidní taxon a někteří současní autoři jej spojují s druhem Cotoneaster integrifolius v jeho původním úzkém pojetí, tradičně vnímaném spíše jako poněkud cizorodá mikrospecie jinak víceméně diploidního agregátu Cotoneaster microphyllus. Nejde o často pěstovaný druh, z jeho zkřížení s příbuzným Cotoneaster dammeri však povstal hybrid Cotoneaster ×suecicus – v současnosti nejčastěji vysazovaný skalník v parcích a v městské zeleni.

Cotoneaster conspicuus
Cotoneaster conspicuusCotoneaster conspicuus

Fotografováno dne 20. 9. 2023 (Česko, Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, rostliny v kultivaci).