COTONEASTER NUMMULARIUS Fisch. et C. A. Mey. – skalník

Syn.: Cotoneaster nummularia Fisch. et C. A. Mey., orth. var.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Cotoneaster nummularius

Rozšíření: Dosti velký areál zahrnuje Krétu a Kypr, Turecko, Zakavkazí, na sever až po Kavkaz, Blízký východ (na jih zasahuje ještě na Sinajský poloostrov), Irák a západní Írán, Omán, hory na západě Arabského poloostrova a Etiopii. Izolovaně se vyskytuje také v Maroku.

Ekologie: Provází kamenité svahy a rokle, v Ománu často ve společnosti jalovce Juniperus polycarpos a dalších neopadavých dřevin (Olea europaea subsp. cuspidata, Ziziphus hajarensis a Sideroxylon mascatense). Vystupuje do nadmořské výšky 3000 m.

Cotoneaster nummularius

Popis: Nízký, často téměž položený opadavý keř, dorůstá výšky až 2 m. Listy jsou střídavé, široce vejčité až téměř okrouhlé, 0,5–2(–4) cm dlouhé a 0,5–1,2(–3,5) cm široké, na líci tence brvité nebo olysalé, na rubu hustě krátce plstnaté; palisty brzy opadávají. Květenství je krátký úžlabní vrcholík o 3–7 pětičetných květech; kališní lístky jsou bíle plstnaté; korunní lístky jsou bílé; tyčinek bývá kolem 20; gyneceum je polospodní, tvořené 2 volnými plodolisty. Plody jsou 6–8 mm dlouhé moučnaté malvice, zprvu červené, později nachové až černofialové; obsahují 2 kostky.

Cotoneaster nummularius
Cotoneaster nummularius
Cotoneaster nummularius

Fotografováno dne 3. 10. 2015 (Omán, Ad Dakhiliyah, wádí An Nakhur).