Syn.: Capparis trifoliata Roxb., Crateva brownii Korth. ex Miq., Crateva hansemannii K. Schum., Crateva macrocarpa Kurz, Crateva membranifolia Miq., Crateva speciosa Volkens, Crateva tapia Vahl
Česká jména: česnovonec hrálolistý, kratevka (Berchtold et Presl 1825), česnovonec (Jungmann 1835), česnekovoň kopinatá (Presl 1846), česnekovoň (Koblížek 2023)
Čeleď: Capparaceae Juss. – kaparovité
Rozšíření: Jižní i jihovýchodní Asie, severní Austrálie a ostrovy jihozápadního Pacifiku – areál se táhne od Indie přes Indočínu, jižní Čínu, Tchaj-wan, Filipíny, Malesii a Novou Guineu až po sever australského Queenslandu a severovýchod Arnhemské země, Šalomounovy ostrovy, Vanuatu a Fidži.
Ekologie: Roste v tropických deštných a galeriových lesích, často na březích vodních toků a na sezónně zaplavovaných plochách, při okrajích mokřin, jen zřídka i v lesích suchých, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 700 m.
Popis: Strom dosahující výšky 5–15(–30) m, s borkou šedohnědou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, listy jsou skoro přisedlé, obvejčité, 5–18 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, se 7–11 páry žilek. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou 4četné, kališní lístky vejčité, 4–10 mm dlouhé, korunní lístky jsou eliptické až vejčité, nehetnaté, bílé až oranžové, horní až 4,5 cm dlouhé, dolní až 3 cm dlouhé; tyčinek je 10–30, jejich nitky jsou červené, až 11,5 cm dlouhé. Plody jsou kulovité bobule, 3–20 cm dlouhé.
Využití: Strom je vysazován především v jižní a jihovýchodní Asii v zahradách a parcích jako okrasná dřevina, v Indii jako posvátná dřevina i v blízkosti chrámů.
Český botanik Jan S. Presl o ní už v roce 1846 napsal, že „květy její líbezně vínem zapáchají. Ovoce takové též chuti a vůně jídá se.“ Listy, kůru a semena používá indická i čínská tradiční medicína k léčbě celé řady zdravotních potíží a chorob.
Poznámka: K rodu Crateva je v současnosti započítáváno 21 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v tropech obou zemských polokoulí.
Crataevus, na nějž jméno odkazuje, byl starověký řecký herbalista. Česká Preslova jména česnovonec a česnekovoň upomínají na česnekový zápach, který některé druhy tohoto rodu vydávají.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Cairns Botanic Gardens).