Syn.: Cytisus patens L., Cytisus pendulinus L. f., Cytisus welwitschii (Boiss. et Reut.) A. B. Jacks., Genista striata Hill, Sarothamnus eriocarpus Boiss. et Reut., Sarothamnus striatus (Hill) Samp., Sarothamnus welwitschii Boiss. et Reut.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Původní areál leží na západě Pyrenejského poloostrova ve Španělsku a Portugalsku, přesahuje i na severozápad Maroka. Výskyt ve Francii a Velké Británii je druhotný, také byl zavlečen do Severní Ameriky.
Ekologie: Stanovištěm jsou světliny v porostech dubů, úhory, okraje cest, na kyselém podloží, vystupuje do nadmořské výšky 1400 m.
Popis: Keř vysoký 1–3 m, bohatě větvený; větvičky jsou oblé nebo hranaté, v mládí hedvábitě chlupaté, později olysávají; obvykle se (7–)8(–9) zaoblenými žebry. Listy jsou střídavé, s řapíkem až 1,2 cm dlouhým, dolní 3četné, eliptické, až 1,5 cm dlouhé, horní jednoduché, obkopinaté; palisty jsou sbíhavé. Květy se tvoří na loňských větvičkách; květní stopky jsou 0,5–1 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 5–7 mm dlouhý, krátce přitiskle chlupatý; koruna je žlutá, pavéza je 1,6–2,4 cm dlouhá, na vrcholu vykrojená, křídla jsou 1,8–2,7 cm dlouhá; tyčinek je 10, různě dlouhých; čnělka je zakroucená. Plodem je zploštělý lusk,1,7–3(–3,6) cm dlouhý a 7–13 mm široký, nápadně hustě bělavě nebo žlutavě vlnatý; semen bývá 1–8.
Poznámka: Patří do příbuzenstva janovce metlatého (Cytisus scoparius), s nímž se snad i kříží. V areálu je dosti proměnlivý a rozlišuje se několik taxonů na poddruhové, případně až druhové úrovni; např. marocké populace s menšími plody se někdy označují jako Cytisus megalanthus.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 28. 8. 2018 (Španělsko, Asturie, Aller–La Raya).