Syn.: Agropyron caudatum (Pers.) P. Beauv., Agropyron villosum (L.) Link, Dasypyrum villosum (L.) P. Candargy, Haynaldia villosa (L.) Schur, Hordeum ciliatum Lam., Pseudosecale villosum (L.) Degen, Secale villosum L., Triticum caudatum Pers., Triticum villosum (L.) M. Bieb., nom. illeg.
Česká jména: kosmáč huňatý (Kubát 2002)
Čeleď: Poaceae Barhart – lipnicovité
Rozšíření: Roste v jižní Evropě od Francie a Baleárských ostrovů po Balkán, také na Krymu a v podhůří Kavkazu. V severní Africe je znám z Maroka a Alžírska, dále se vyskytuje v Turecku, Gruzii a Ázerbájdžánu. Druhotně byl zjištěn i ve střední Evropě, v ČR byl kdysi nalezen v Roudnici nad Labem, ale i v USA.
Ekologie: Roste na různých narušených stanovištích, např. na úhorech, suchých pastvinách a na okrajích cest, vystupuje do nadmořských výšek kolem 1600 m.
Popis: Jednoletá trsnatá tráva; stébla jsou olistěná, kolénkatě vystoupavá, 20–60 cm vysoká. Listy jsou ploché, 2–15 cm dlouhé, až 8 mm široké, měkce chlupaté; jazýček je uťatý, třásnitý, asi 2 mm dlouhý. Květenství je hustý dvouřadý klas 6–10 cm dlouhý a 1,5–2 cm široký; klásky jsou přisedlé, 3–4květé, dolní 2 květy jsou fertilní, vyšší sterilní; plevy jsou stejné, úzce kopinaté, asi 8 mm dlouhé, s osinou 2,5–3,2 cm dlouhou; pluchy jsou kopinaté, asi 13 mm dlouhé, na kýlu s řadou odstálých chlupů a osinou 3,5–4,1 mm dlouhou. Obilky jsou okoralé.
Záměny: Druh připomíná obilí, ale snadno se rozezná podle chlupatých pluch.
Fotografováno dne 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor).