Syn.: Orobanche benthamii Timb.-Lagr., Orobanche bracteosa Nyman, Orobanche carnea Guss., Orobanche cytisi Duby, Orobanche cytisi-scopari Vaucher ex Duby, Orobanche palatina F. W. Schultz, Orobanche rapum Wallr., Orobanche sarothamnophyta St.-Lag.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Orobanche rapum-genistae
Rozšíření: Mediteránní druh, v atlantické části Evropy zasahuje dosti daleko na sever až do Německa a Nizozemska, také do Velké Británie a Irska. Ve Středozemí roste od Portugalska po asijskou část Turecka, v Africe od Maroka po Tunisko. Izolovaný výskyt byl zaznamenán i na Krymu.
Ekologie: Roste v křovinách, na lesních okrajích a ve světlých lesích, vystupuje až do výšek okolo 2000 m.
Orobanche rapum-genistae
Popis: Nezelená parazitická bylina s jednoduchou, přímou, hustě žláznatou lodyhou 30–60 cm vysokou, často o průměru více než 1 cm. Listy jsou šupinovité, kopinaté, 1,5–1,9 cm dlouhé a 4–7 mm široké. Květenství je hustý klas 10–20 cm dlouhý; listeny jsou trojúhelníkovité, chlupaté; kalich je 1,2–1,3 cm dlouhý, hluboce rozeklaný, koruna je trubkovitá, (1,7–)2–2,3(–2,5) cm dlouhá, žlutavá nebo načervenalá, poněkud zahnutá, vně chlupatá, prostřední lalok dolního pysku je nejširší; tyčinky jsou přirostlé k bázi korunní trubky, mají chlupaté nitky; blizna je žlutá. Plodem je tobolka.
Hostitelé: Parazituje na různých dřevnatých zástupcích čeledi Fabaceae, zejména z rodů Genista, Ulex, Cytisus a Chamaecytisus. Živnou rostlinou pro fotografované rostliny byla Genista aetnensis.
Poznámka: Druh je dosti proměnlivý, např. ve velikosti květů. Korsické a sardinské populace s lysými listeny a nitkami tyčinek jsou v současnosti považovány za samostatný druh Orobanche rigens.
Orobanche rapum-genistae
Orobanche rapum-genistaeOrobanche rapum-genistae
Orobanche rapum-genistae
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, svahy Etny nad městečkem Nicolosi).