Syn.: Davidia tibetana David, Davidia laeta Dode
Čeleď: Nyssaceae Juss. ex Dumort.
Rozšíření: Původní v jižních oblastech střední Číny, vyskytuje se v provinciích Kuej-čou (Guizhou), na západě provincií Chu-pej (Hubei) a Chu-nan (Hunan), také v S’-čchuanu (Sichuan) a na severu provincie Jün-nan (Yunnan). V dalších oblastech světa je tento druh vysazován v zahradách a parcích.
Ekologie: Roste v horských smíšených lesích, v pásmu od 1100 do 2600 m n. m. Kvete v dubnu.
Popis: Opadavý strom, 7–10(–20) m vysoký, koruna kuželovitá, větve vystoupavé, borka tmavě šedá, rozbrázděná, letorosty zelené, později šedé. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, na bázi srdčité, až 15 cm dlouhé a 8 cm široké, na okraji pilovité, na rubu lysé nebo chlupaté. Květy v hlávkách na brachyblastech s nápadnými dvěma (vzácněji třemi) vstřícnými listeny, které jsou vejčité až podlouhlé, visící, nestejně dlouhé, bílé, v květenství jsou květy buď jen samčí, nebo samčí a jeden oboupohlavný, koruna je redukovaná. Plodem je peckovice.
Ohrožení a ochrana: Jedná se o dosti vzácný třetihorní relikt, je uveden v Červené knize Číny, patří zde k ohroženým (VU) a chráněným druhům.
Poznámka: Monotypický rod. Podle odění listů se rozlišují dvě variety – D. i. var. involucrata a D. i. var. vilmoriniana, v Evropě se pěstuje většinou var. vilmoriniana, která je otužilejší a má listy na rubu lysé. Tato varieta je ve své domovině také vzácnější.
Čínské jméno druhu je gong tong 珙桐, vědecké jméno dostal po francouzském misionáři Armandu Davidovi.
Fotografováno ve dnech 24. 4. 2007 (Lubomír Rak: Itálie, Isola Madre) a 20. 10. 2007 (Ladislav Hoskovec: Průhonice).