Ostrov Isola Madre se nachází na italsko-švýcarském jezeře Lago Maggiore, poblíž dalšího všem ctitelům zahradního umění známého ostrova Isola Bella.
Isola Madre
Nad jezerem sice ční Alpy, avšak v této oblasti pod vrcholy hor panuje příjemné a teplé mikroklima, mrzne zde pouze výjimečně. Příjemné klima je využíváno již dlouhé věky. Ve zdejších zahradách se běžně pěstují také subtropické rostliny. Zahrada na tomto ostrově patří mezi nejstarší a nejcennější staré italské zahrady.
Isola Madre
Rozloha ostrova je necelých 8 hektarů. Dříve se zde pěstovala réva a rozkládaly se tu ovocné sady. První přestavby na soukromé zahrady se datují do roku 1511, začal s nimi Lancillotto Boromeo. V započatém díle pokračoval Renato Boromeo (r. 1585). Z této doby taky pochází vila ve stylu manýrismu, která tvoří dominantu ostrova.
Isola Madre
Vila je zařízena v původním stylu. Nachází se zde sbírka obrazů, loutek a kulis. Na ostrově kromě vily se ještě nachází voliéra s ptactvem a kaple.
Isola Madre
Zdejší zahrada je v podstatě také zahradou botanickou. Pěstují zde řadu vzácných druhů rostlin. Mimo jiné zde nejčastěji spatříte sbírkové porosty kamélií, azalek, rhododendronů, cesmín, vistárií, blahovičníků, cypřišů, stálezelených dubů, palem, citrusů i růží.
Isola MadreIsola Madre
Isola Madre
Dále zde můžete najít různé druhy a kultivary kosatce, svídu květnatou, davídii, rozmarýn, bletily, zmarliky i bambusy. To vše ještě doplňují vodní rostliny a spousty trvalek a letniček.
Isola Madre
Fotografováno dne 24. 4. 2007.