Syn.: Arundo hexandra Roxb. ex Munro, nom. inval., Bambos stricta Roxb., Bambusa glomerata Royle ex Munro, nom. inval., Bambusa hexandra Roxb. ex Munro, nom. inval., Bambusa pubescens Lodd. ex Lindl., Bambusa stricta (Roxb.) Roxb., Bambusa tanaea Buch.-Ham. ex Wall., nom. inval., Bambusa verticillata Rottler ex Munro, nom. inval., Dendrocalamus prainiana Varmah et Bahadur, nom. inval., Nastus strictus (Roxb.) Sm.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Typický druh indického subkontinentu až po nížinnou část Nepálu, omezeně roste i v Pákistánu, na východ přesahuje do Bangladéše, Barmy a zřejmě i Thajska. Místy se vysazuje, tak např. v Malajsii, Indonésii, jižní Číně, ale i v některých zemích Afriky a v Brazílii.
Ekologie: Charakteristický druh podrostu opadavých lesů podél vodních toků. Lokality leží v nadmořské výšce 400–1000 m. Rychle rostoucí druh, kvete jednou za život a po odkvětu odumírá.
Popis: Statný monokarpický bambus, dorůstá výšky 7–17 m; z oddenku vyrůstají trsovité shluky stébel. Stébla jsou větvená, mají (3–)6–10 cm v průměru, jsou jen uprostřed dutá, internodia jsou 30–45 cm dlouhá, s opadavými srstnatými pochvami s úzce trojúhelníkovitou čepelí. Listy vyrůstají na větvičkách posledního řádu, mají pochvu s brvitým ústím; čepel je kopinatá, 5–30 cm dlouhá a 1–3 cm široká, na bázi řapíkovitě zúžená, na vrcholu pichlavá; jazýček je 1–3 mm dlouhý. Květenství je latovité, s listeny; svazečky nepravých klásků mají 2,5–5 cm v průměru; jednokvěté klásky nesou 2–3 plodné květy, jsou 0,8–1,5 cm dlouhé; plevy jsou 2 nebo více, 6–8 mm dlouhé, dlouze hrotité; plucha je podlouhlá, 9–10 mm dlouhá; tyčinek je 6; blizna jediná. Obilka je vejcovitá, 6–8 mm dlouhá.
Využití: Stébla mají mnohostranné využití především jako stavební materiál, vysazuje se rovněž jako živý plot. Mladé listí konzumují krávy a kozy. Využívá ho také ájurvédská medicína.
Poznámka: Do rodu Dendrocalamus se v současnosti (2019) řadí 70 druhů domovem v jižní a jihovýchodní Asii. Patří sem nejmohutnější trávy světa.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 1. 2019 (Indie, Kérala, Kumily).