PYRUS PYRIFOLIA (Burm. f.) Nakai – hrušeň hruškolistá / hruška

Syn.: Ficus pyrifolia Burm. f., Pyrus kleinhofiana Koidz., Pyrus montana Nakai, Pyrus sinensis L. H. Bailey, Pyrus serotina Rehder
Česká jména: hrušeň čínská či písečná (Mareček 1999), hrušeň hruškolistá (VÚKOZ)
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité

Pyrus pyrifolia

Rozšíření: Východoasijský druh hrušně, původní v jihovýchodní Číně (od provincií S’-čchuan a Jün-nan na západě až po Ťiang-su a Če-ťiang na východě), na Tchaj-wanu, v Laosu a severním Vietnamu, je hojně pěstován a dokonce i naturalizován v Japonsku a na Korejském poloostrově. Pod jménem Pyrus pyrifolia var. culta je uváděna řada kultivarů s jedlými plody, k nimž patří i zde představovaný exemplář. Právě ty jsou pěstovány i v dalších oblastech světa.

Ekologie: Ve své domovině roste v podhorských i horských oblastech, často v okolí vesnic a lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete v dubnu.

Popis: Strom dosahující výšky 7–15 m, s letorosty červenohnědými nebo tmavě hnědými, chlupatými, později olysávajícími, pokrytými lenticelami. Řapík je 3–4,5 cm dlouhý, čepel vejčitá až široce vejčitá, 7–12 cm dlouhá a 4–6,5 cm široká, na bázi zaokrouhlená až mělce srdčitá, po okraji štětinatě pilovitá, na vrcholu špičatá, jemně chlupatá, později po obou stranách lysá. Květenství je hroznovité, 6–9květé; listeny jsou opadavé, čárkovité, až 14 mm dlouhé, po okraji chlupaté, zašpičatělé; květy dosahují průměru 25–35 mm, kališní lístky jsou vejčité, asi 5 mm dlouhé, po okraji žláznatě zubaté, zašpičatělé, po odkvětu opadavé; korunní lístky jsou vejčité, 15–17 mm dlouhé, bílé, na bázi nehetnaté, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinek je 20, čnělek je většinou 5. Plody jsou skoro kulovité, nahnědlé se světlejšími tečkami, o průměru 2–3 cm, jedlé kultivary dosahují průměru 5–10 cm.

Využití: Kultivary tohoto druhu se pěstují pro jedlé plody. Ve východní Asii se můžeme setkat hned s celou řadou dalších odrůd tamních hrušní, které jsou odvozeny ještě také od druhů Pyrus bretschneideri nebo Pyrus ussuriensis – jsou mezi nimi patrné i poměrně výrazné rozdíly. Všechny však bývají v Evropě prodávány pod jednotným komerčním označením „nashi“.

Pyrus pyrifoliaPyrus pyrifolia
Pyrus pyrifolia
Pyrus pyrifolia
Pyrus pyrifolia

Fotografováno dne 6. 10. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).