Syn.: Albuca exuviata (Jacq.) Ker Gawl., Albuca filifolia (Poir.) Ker Gawl., Anthericum exuviatum Jacq., Anthericum filifolium Jacq., Anthericum spiratum Thunb., Drimia duthieae (Adamson) Jessop, Drimia filifolia (Poir.) J. C. Manning et Goldblatt, Ornithogalum exuviatum (Jacq.) Kunth, Ornithogalum filifolium (Poir.) Kunth, Phalangium exuviatum (Jacq.) Poir., Phalangium filifolium Poir., Pilasia filifolia (Poir.) Raf., Sypharissa exuviata (Jacq.) Salisb. ex Oberm., Sypharissa filifolia (Poir.) Salisb. ex Oberm., Tenicroa exuviata (Jacq.) Speta, Tenicroa filifolia (Poir.) Oberm., Urginea exuviata (Jacq.) Steinh., Urginea filifolia (Poir.) Steinh., Urginea flexuosa Adamson, Urginea unifolia A. V. Duthie
Česká jména: dřímka (Těšitel 1912)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky. Roste v Jihoafrické republice, kde se vyskytuje v provinciích Northern, Western a Eastern Cape, nejdále na východ zasahuje k městu Port Elizabeth. Severní hranice areálu leží na jihozápadě Namibie.
Ekologie: Provází otevřená stanoviště, křoviny a porosty sukulentů na jílovitých půdách, zejména na žulových podkladech. Vonné květy opyluje hmyz.
Popis: Cibulnatá bylina vysoká 0,2–0,8(–1) m; cibulka je kulovitá až vejcovitá, dorůstá 1,5–3,5(–6) cm v průměru, tunika tvoří nahoře blanitý kroužkovaný pochvovitý útvar 7–10 cm dlouhý, chránící báze listů a lodyhy. Listy bývají 2–4, jsou přímé, oblé, 15–50 cm dlouhé a 1–4 mm v průměru, tuhé, šedavé, lysé. Hrozen tvoří 5–50 květů; květní stopky jsou přímo odstálé, 0,6–1 cm dlouhé; listeny jsou drobné, vejčité, blanité, dolní listeny jsou protaženy ve válcovitou ostruhu až 1,5 cm dlouhou; okvětí je kolovité, na bázi krátce srostlé, cípy jsou podlouhlé až kopinaté, 1–1,4 cm dlouhé, bílé, na rubu podél střední žilky s červenohnědým proužkem; andreceum tvoří 6 tyčinek, dosahují do poloviny délky okvětí; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, má svrchní semeník a ohnutou čnělku. Plodem je vejcovitá až obvejcovitá tobolka, 1–2(–2,5) cm dlouhá.
Poznámka: Rod Drimia prošel v nedávné době značnou změnou vymezení. Je nyní chápán v mnohem širším pojetí, díky tomu se do něj dostaly i morfologicky poněkud odlišnější rostliny, schovává se v něm např. i dříve vymezovaný rod Urginea. V tomto pojetí do něj patří celkem 100 druhů (POWO 2021), které rostou v celé Africe (včetně Madagaskaru), dále v evropské části Středozemí a v Asii od Blízkého východu až po Vietnam.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Langebaan, West Coast National Park).