DRIMIA MASCARENENSIS (Baker) J. C. Manning et Goldblatt – dřímka maskarénská

Syn.: Rhadamanthus madagascariensis (Baker) Speta, Rhadamanthus mascarenensis (Baker) Speta, Rhodocodon madagascariensis Baker, Urginea mascarenensis Baker
Česká jména: dřímka (Těšitel 1912)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Drimia mascarenensis

Rozšíření: Pravděpodobně endemit Madagaskaru, kde roste v horách centrální části. Spekuluje se rovněž o výskytu na Maskarénách.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy s trávníky a křovinami na mělkých půdách. Lokality leží v nadmořských výškách 900–2500 m.

Drimia mascarenensis

Popis: Bylina dorůstající výšky 20–35 cm, s vejcovitou cibulkou. Z cibule vyrůstá jediný čárkovitě kopinatý list 8–10 cm dlouhý, na konci postupně zúžený. Květenství je řídký hrozen 5–15 květů; dolní listeny jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé; květní stopky jsou 3–7 mm dlouhé; šestičetné květy jsou nicí, zvonkovité, 5–7 mm dlouhé, bělavé, pod vrcholem lehce zaškrcené, s cípy asi 1 mm dlouhými; tyčinek je 6; semeník je svrchní, vejcovitý. Plodem je elipsoidní, trojpouzdrá tobolka asi 7 mm dlouhá; v každém pouzdře je 4–5 černých semen.

Poznámka: Druhové jméno odkazuje k Maskarénám, ale z Bakerova originálního popisu druhu Urginea mascarenensis (viz synonymika) vyplývá, že typový materiál rovněž pochází z Madagaskaru.

Drimia mascarenensis
Drimia mascarenensis
Drimia mascarenensis
Drimia mascarenensisDrimia mascarenensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).