DYSSODIA DECIPIENS (Bartl.) M. C. Johnst. ex M. C. Johnst. et B. L. Turner

Syn.: Dyssodia sanguinea (Klatt) Strother, Syncephalantha decipiens Bartl., Syncephalantha macrophylla Klatt, Syncephalantha sanguineus Klatt
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Dyssodia decipiens

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v jihomexických státech Oaxaca a Chiapas, zasahuje i do sousední Guatemaly.

Ekologie: Roste na otevřených travnatých plochách, ale také ve smíšených lesích, lesních lemech a křovinách, rovněž na ruderálních stanovištích, v nadmořských výškách od 600 až do 2300 m. Kvete od října do listopadu.

Dyssodia decipiens

Popis: Jednoletá až krátkověce vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–50 cm dlouhou, většinou větvenou, chlupatou. Listy jsou obvykle vstřícné, někdy i střídavé, krátce řapíkaté, až 55 mm dlouhé, peřenodílné až peřenosečné, s 5–15 úkrojky, které jsou obkopinaté, po okraji pilovitě zubaté, lysé nebo chlupaté. Úbory jsou nahloučeny v terminálních hlávkách, střední úbor je složen jen s trubkovitých květů, postranních 5–7 úborů je paprskujících; zákrov je 5–8 mm dlouhý, zákrovních listenů je 5, jsou obvejčité; jazykovité květy vyrůstají na vnějších úborech po 2, jejich ligula je 6–9 mm dlouhá, žlutá až žlutooranžová, trubkovitých květů je 14–30. Plodem je nažka, 2,5–4 mm dlouhá, s chmýrem.

Poznámka: V rodu Dyssodia je v současnosti akceptováno šest druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z Nového světa.

Dyssodia decipiens
Dyssodia decipiens
Dyssodia decipiens

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).