DYSSODIA PAPPOSA (Vent.) Hitchc.

Syn.: Boebera chrysanthemoides Willd., nom. illeg., Boebera ciliosa Rydb., Boebera glandulosa (Cav.) Pers., nom. illeg., Boebera papposa (Vent.) Rydb. ex Rydb., Boebera roseata Rydb., Dyssodia chrysanthemifolia Steud., nom. illeg., Dyssodia chrysanthemoides (Willd.) Lag., Dyssodia ciliosa (Rydb.) Standl., Dyssodia fastigiata (Kunth) DC., nom. illeg., Dyssodia glandulosa Cav., nom. illeg., Dyssodia roseata (Rydb.) Gentry, Tagetes papposa Vent., Tagetes pumilla Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Dyssodia papposa

Rozšíření: Severoamerický druh, jehož areál se táhne americkými prériemi od jihu Kanady přes centrální část USA (na východě po státy Kansas a Iowa, na západě po Montanu a Nové Mexiko) až do jižního Mexika a Guatemaly. Byl však zavlečen i do východněji a západněji položených oblastí USA, sekundární výskyt je uváděn i z Bolívie a severozápadní Argentiny.

Ekologie: Roste v prérii, na travnatých stanovištích, často také na ruderálech, podél cest a při okraji polí, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete od července do října.

Dyssodia papposa

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–40(–70) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou. Listy jsou vstřícné, jen horní střídavé, 1,5–5 cm dlouhé a 1–4 cm široké, peřenosečné, složené z 11–15 čárkovitých až úzce kopinatých úkrojků, které jsou lysé nebo řídce chlupaté. Úbory vyrůstají na stopkách až 20 mm dlouhých; zákrov je zvonkovitý až válcovitý, 6–10 mm dlouhý, zákrovních listenů je 6–12, jsou vejčité až obvejčité, někdy červeně naběhlé, listenů zákrovečku je 4–9, jazykovitých květů 3–8, ligula je jen drobná, 1,5–2,5 mm dlouhá, žlutá až naoranžovělá, trubkovitých květů je 12–50. Plodem je nažka s chmýrem, asi 3 mm dlouhá.

Využití: Původní Američané využívali tuto rostlinu ve své tradiční medicíně, listy nacházely uplatnění jako koření v kuchyni.

Dyssodia papposa
Dyssodia papposa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).