Syn.: Cenchrus capitatus L., Echinaria pumila Willk., Echinaria spicata Debeaux, Echinaria todaroana (Ces.) Cif. et Giacom., Panicastrella capitata (L.) Moench, Reimbolea spicata Debeaux, nom. inval.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Echinaria capitata
Rozšíření: Mediteránně-orientální druh. V jižní Evropě roste od Pyrenejského poloostrova po Bulharsko, také na Krymu. V severní Africe od Maroka po Libyi, v Asii od Turecka po Kazachstán. Údaj z Maďarska se nejspíš týká zavlečení.
Ekologie: Roste v nezapojených trávnících a rozvolněných křovinách, také v narušované stepní vegetaci a na úhorech, preferuje vápencové nebo čedičové horniny.
Echinaria capitata
Popis: Drobná jednoletá trsnatá tráva vysoká 4–30 cm; stébla jsou přímá, lysá a rýhovaná. Listy jsou čárkovitě kopinaté, ploché nebo nadvinuté, 4–7,5 cm dlouhé, zelené, drsné; jazýček je blanitý, dřípený; pochvy jsou srostlé, drsné, žilkované. Květenství je vejcovité až kulovité, o průměru 0,8–1,5 cm; klásky jsou 2–4květé; plevy jsou 3–4klané, dolní s 2, horní s jedinou vyniklou žilkou; pluchy jsou drsné, s 5–7 žilkami, které jsou osinatě prodloužené, nejdelší je až 6 mm dlouhá. Plodem je nahá obilka.
Poznámka: Monotypický rod; se zralými klásky prakticky nezaměnitelný.
Echinaria capitataEchinaria capitata
Echinaria capitata
Echinaria capitata
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 16. a 17. 5. 2017 (Turecko, Konya, Karacaören a Akbaş).