Syn.: Astyposanthes gracilis (Kunth) Herter, Stylosanthes gracilis Kunth, Stylosanthes guyanensis (Aubl.) Sw., orth. var., Stylosanthes juncea f. intermedia Chodat et Hassl., Stylosanthes pohliana Taub., Stylosanthes surinamensis Miq., Trifolium guianense Aubl., Trifolium guianensis Aubl., Trifolium guyanense Aubl., orth. var.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Stylosanthes guianensis
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky od Mexika a Antil po sever Argentiny. Občas se v tropech pěstuje a v jihovýchodní Asii a v Oceánii místy zplaňuje, zejména v Oceánii má až invazivní charakter.
Ekologie: Roste nejčastěji na loukách, okrajích cest a na ruderálních stanovištích.
Stylosanthes guianensis
Popis: Vytrvalá bylina; lodyha je přímá, 0,6–1 m vysoká, lysá nebo řídce chlupatá. Listy jsou střídavé, trojčetné, krátce řapíkaté; lístky jsou krátce řapíčkaté, vejčité až kopinaté, 0, 5–3 cm dlouhé a 0,2–1(–2) cm široké, lysé nebo řídce chlupaté až osténkaté, na bázi klínovité, celokrajné až chobotnaté, na vrcholu špičaté až hrotité; palisty jsou pochvovité. Květenství jsou úžlabní hrozny 1–1,5 cm dlouhé, s 2–40 květy; listeny jsou 1–2 cm dlouhé, hustě odstále osténkaté; kalich je zvonkovitý, 3–5 mm dlouhý, cípy jsou 3–5 mm dlouhé; koruna je žlutooranžová, s tenkými červenými proužky, pavéza je obvejčitá až téměř okrouhlá, 4–8 mm dlouhá, křídla a člunek jsou 3,5–5 mm dlouhé. Plody jsou stlačeně vejcovité, lysé, 2–3 mm dlouhé struky s jedním zaškrcením, dolní část je sterilní.
Využití: Pěstuje se jako pícnina a k zelenému hnojení.
Stylosanthes guianensisStylosanthes guianensis
Stylosanthes guianensis
Fotografováno dne 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui).