EPICHARIS PARASITICA (Osbeck) Mabb.

Syn.: Alliaria caulostachya (Miq.) Kuntze, Alliaria ramiflora (Miq.) Kuntze, Alliaria speciosa (Miq.) Kuntze, Azedarach ramiflorum Noronha, Dysoxylum caulostachyum Miq., Dysoxylum parasiticum (Osbeck) Kosterm., Dysoxylum ramiflorum Miq., Epicharis cauliflora Blume, Guarea cauliflora Reinw. ex Blume, Lansium parasiticum (Osbeck) K. C. Sahni et Bennet, Melia parasitica Osbeck
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité

Epicharis parasitica

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Asii a na severovýchodě australského Queenslandu – areál sahá od jihotchajwanského ostrova Lan-jü na severu přes celou Malesii a Novou Guineu až po okolí východoqueenslandského města Mackay na jihu, od Sumatry na západě až po Bismarckovo souostroví na východě.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m.

Epicharis parasitica

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 36 m, s borkou šedohnědou až nažloutlou. Listy vyrůstají na větvích spirálovitě, jsou zpeřené, až 150 cm dlouhé, až s 19 lístky, které jsou řapíčkaté, eliptické až obvejčité, až 19 cm dlouhé a 6 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji často zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, lysé. Květenství je hroznovité, až 30 cm dlouhé, je kauliflorní nebo ramiflorní, vyrůstá tedy přímo na kmeni nebo na dřevě větví, květy jsou 4četné, bělavé až bílé, vonné, tyčinková trubka je asi 15 mm dlouhá. Plodem je kulovitá tobolka, 4–5 cm dlouhá, nahnědlá.

Poznámka: Druhové jméno parasitica je vlastně mylné, původně se totiž soudilo, že květy patří rostlině, která na kmeni stromu jen parazituje.
K rodu Epicharis je v současnosti řazeno sedm druhů (POWO 2024), vyskytují se v jihovýchodní Asii a v severovýchodní Austrálii, v Pacifiku zasahují až na Fidži.

Epicharis parasitica
Epicharis parasitica
Epicharis parasitica
Epicharis parasitica

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Girringun National Park).