EREMURUS STENOPHYLLUS (Boiss. et Buhse) Baker – liliochvostec

Syn.: Ammolirion stenophyllum Boiss. et Buhse, Eremurus bungei Baker, Eremurus stenophyllus var. bungei (Baker) O. Fedtsch., Henningia stenophylla (Boiss. et Buhse) A. P. Khokhr.
Česká jména: liliochvostec (Mareček 1996)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Eremurus stenophyllus

Rozšíření: Íránsko-turanský druh s areálem táhnoucím se od severoíránského pohoří Elborz na západě přes horská pásma Turkmenistánu a Afghánistánu až po tádžikistánský Pamír.

Ekologie: Roste na vysychavých kamenitých svazích, ve středních horských polohách. Kvete od června do července.

Popis: Vytrvalá bylina s křehkými kořeny, asi 5 mm silnými, v době květu 50–80 cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou úzce kopinaté, zhruba 7 mm široké, šedozelené, lysé, někdy na žilkách krátce chlupaté. Stvol je přímý, v průřezu okrouhlý, dosahuje 3–4 mm v průměru, je zakončený mohutným hroznovitým květenstvím; listeny jsou šídlovité, dosahují délky až jedné poloviny květních stopek, jsou lysé; květy jsou široce zvonkovité, okvětní lístky jsou až 10 mm dlouhé, bledě žluté, s 1 žilkou; tyčinek je 6, nitky tyčinek jsou žluté, prašníky oranžové, čnělka je čárkovitá, žlutá. Plodem je kulovitá tobolka, o průměru okolo 8 mm.

Využití: Velmi dekorativní trvalka, která je nezřídka pěstovaná i ve střední Evropě. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. V létě zatahuje, množí se dělením trsů v pozdním létě nebo semeny.

Eremurus stenophyllusEremurus stenophyllus
Eremurus stenophyllus
Eremurus stenophyllus

Fotografováno dne 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).