Syn.: Dortiguea alpestris Bubani
Česká jména: nemléč alpský (Nauman 1946, Mareček 1996)
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Nemléč alpský je původní v Evropě od Pyrenejí po Apeniny, v západních a středních vápencových Alpách, na Sardinii a Baleárských ostrovech, v severní Africe v Alžírsku a Maroku.
Ekologie: Roste na vlhčích kamenitých travnatých svazích, ve skalnatém terénu, v nadmořské výšce od 1000 do 2400 m. Je vápnomilný. Kvetou v květnu až červenci.
Popis: Vytrvalá bylina rostoucí ve volných trsech, 5–20 cm vysoká. Listy jsou tmavě zelené, kopisťovité, vroubkované, dolní tvoří přízemní růžici, horní na ochlupených lodyhách jsou střídavé. V hustých květenstvích vyrůstají růžovofialové trubkovité květy se žlutozeleným ústím. Mají průměr asi 1 cm, téměř pravidelnou dvoupyskou ploše rozloženou korunu s pěti cípy, pětidílný kalich.
Ohrožení a ochrana: Ve Švýcarsku je nemléč alpký zařazen k chráněným druhům, v Rakousku je uveden v Červeném seznamu jako potenciálně zranitelný druh.
Poznámka: Je to oblíbená skalnička, ve vhodném prostředí zplaňuje. Pěstuje se několik kultivarů s růžovými nebo bílými květy.
Fotografováno ve dnech 24. 6. 2009 (Švýcarsko, Jochpass) a 26. 6. 2009 (Švýcarsko, Planplatten).