EUCOMIS BICOLOR Baker – chocholatice

Česká jména: chocholatice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Eucomis bicolor

Rozšíření: Druh jihovýchodní části Jihoafrické republiky (provincie Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Free State, Mpumalanga) a Lesotha.

Ekologie: Roste na horských travnatých stanovištích, podél vodních toků a na vlhkých skalách. V jižní Africe kvete od ledna do února, v Evropě v letních měsících.

Eucomis bicolor

Popis: Vytrvalá bylina se šupinatou cibulí, v době květu 30–60(–100) cm vysoká. Přízemní listy jsou široce eliptické až podlouhle vejčité, 30–50 cm dlouhé a až 10 cm široké, na bázi nezřídka nachově skvrnité, po okraji zvlněné. Stvol je přímý, zelený až nachově naběhlý, zakončený bohatým hroznovitým květenstvím, které je 6–10 cm dlouhé, a nápadnou terminální růžicí listům podobných listenů. Květy jsou víceméně nicí, vyrůstají na stopkách 15–50 mm dlouhých, jsou poněkud nepříjemně vonné a dosahují průměru 13–25 mm, okvětních lístků je 6, jsou nazelenalé až nažloutlé, po okraji nachové; tyčinky jsou na bázi srostlé, nitky jsou nachové. Plodem je tobolka.

Využití: Dosti dekorativní rostlina velmi charakteristického habitu, často pěstovaná v zahradách a parcích tropických a subtropických oblastí. Ve střední Evropě je vhodné cibule před zimou chránit v bezmrazém prostoru. Rostliny vyžadují slunné a dostatečně vlhké stanoviště.

Poznámka: Rod Eucomis čítá asi 11 druhů, všechny se vyskytují na jihu afrického kontinentu, nejseverněji zasahuje druh Eucomis autumnalis, jehož rozsáhlý jihoafrický areál se táhne až do severních oblastí Malawi.

Eucomis bicolor
Eucomis bicolor
Eucomis bicolor

Fotografováno dne 25. 7. 2018 (Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).