EXOCARPOS CUPRESSIFORMIS Labill.

Syn.: Exocarpos communis Behr ex Miq., Exocarpos dasystachyus Schltdl., Leptomeria acerba Sieber ex Benth., Xylophyllos cupressiformis (Labill.) Kuntze
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Exocarpos cupressiformis

Rozšíření: Vyskytuje se ve východní Austrálii (od východního Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po Eyrův poloostrov v Jižní Austrálii), také na Tasmánii.

Ekologie: Roste ve světlých lesích a při jejich okrajích. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od září do května.

Exocarpos cupressiformis

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky až okolo 10 m, bohatě větvený, s větvemi převážně svěšenými, nejprve chlupatými, záhy olysalými. Listy jsou střídavé, šupinovité, kopinaté, jen asi 0,5 mm dlouhé, na nových výhonech větší, 2–5 mm dlouhé, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství je klasnaté, jen krátké, až 8 mm dlouhé, vyrůstá v úžlabí horních listů, fertilní květ bývá obvykle jen jediný, okvětních lístků je 5, jsou vejčité, asi 0,5 mm dlouhé, žlutozelené. Plodní stopka je dužnatá, elipsoidní až obvejcovitá, 4–6 mm dlouhá, oranžová až červená, plodem je vejcovitá peckovice, 4–5 mm dlouhá, zelená až hnědá.

Využití: Zdužnatělá plodní stopka je jedlá, dříve se této rostlině i u nás lidově říkávalo „australská třešeň“. Původní Australané používali tuto dřevinu ve své medicíně, ale i k výrobě svérázného hudebního nástroje zvaného bullroarer. Ze dřeva se zhotovovaly menší předměty, ale sloužilo i k výrobě nábytku.

Poznámka: K rodu Exocarpos je v současnosti řazeno 29 druhů (POWO 2024), vyskytují se v jihovýchodní Asii, Austrálii, na Novém Zélandu a na některých dalších ostrovech jihozápadního Pacifiku.

Exocarpos cupressiformis
Exocarpos cupressiformis
Exocarpos cupressiformis
Exocarpos cupressiformis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Mount Remarkable National Park, Alligator Gorge).