Syn.: Exochorda serratifolia S. Moore
Česká jména: hroznovec pilolistý (Mareček 1996)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Morfologicky variabilní druh Exochorda racemosa se vyskytuje především ve východní Číně, zasahuje ale také do středoasijských hor, do Koreje a na ruský Dálný východ; jsou rozlišovány tři poddruhy. Představovaný poddruh E. r. subsp. serratifolia proniká nejseverněji, najdeme jej v čínských provinciích Che-pej a Liaoning, objevuje se i na Korejském poloostrově a v ruském Přímoří.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních, na březích vodních toků. Kvete od června do srpna.
Popis: Opadavý keř dosahující výšky až okolo 2 m, bohatě větvený, s letorosty červenohnědými, později tmavě nachovými. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až podlouhle obvejčité, 5–9 cm dlouhé a 3–5 cm široké, na bázi klínovité, v horní polovině čepele pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, nejprve jemně chlupaté, záhy olysalé. Květenství je terminální, hroznovité, 4–7květé, květní stopky jsou lysé; listeny jsou kopinaté, asi 3 mm dlouhé, lysé; květy dosahují 3–4 m v průměru, češule je zvonkovitá, lysá, kališních lístků je 5, jsou trojúhelníkovité, asi 2 mm dlouhé, lysé, korunní lístků je rovněž 5, jsou obvejčité, až 15 mm dlouhé a 10 mm široké, nehetnaté, bílé; tyčinek je zhruba 25. Plodem je tobolka.
Využití: Keř je pěstován také v zahradách a parcích střední Evropy, v kultuře se objevuje v několika kultivarech. Vysazuje se na slunná či polostinná stanoviště.
Ohrožení a ochrana: Taxon je uveden v Červené knize Ruska, roste zde jen na rusko-korejsko-čínském pomezí.
Fotografováno dne 1. 6. 2021 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).